İşçiler mahkeme tarihini bekliyor

Aydın Büyükşenir’den DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle atılan ve 143 gündür eylem yapan işçiler, işe iade davalarının 13, 20, 21 ve 25 Aralık tarihlerinde görüleceğini belirtti .

28 Kasım 2018 - 17:58 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Aydın Büyükşehir Belediyesi’nden sendikal haklarını kullandıkları gerekçesiyle çıkarılan sarı otobüs şoförleri, işe iadeleri için yaptıkları eylemin 143. gününü tamamlarken, mahkeme tarihleri de belli oldu. İşe iade davalarıyla ilgili mahkemelerin başladığını ifade eden grup sözcüsü Okan Aslan, “Bir arkadaşımızın 13 Kasım’da 1’inci İş Mahkemesi’nde davası görüldü. Hakim karar verecekti ancak belediyenin avukatı tanıkların dinlenmesiyle ilgili talepte bulundu. Hakimin de bu iş davalarını uzun tutmayacağıyla ilgili konuşması oldu. 13 Aralık’a ikinci mahkeme tarihi verildi. Herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde işe geri iade kararı verilecektir diye düşünüyoruz. Bizim işe iade davalarımız da 20, 21 ve 25 Aralık’ta görülecek. Bu arkadaşımın işe geri iadesi bizim için de emsal teşkil edilecek” diye konuştu.

“BAŞKA BÖLÜM İSTEMİYORUZ”
İşe idade kararının çıkması halinde Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun kendilerine farklı bölümlerde iş vereceğiyle ilgili duyumlar aldıklarını ifade eden Aslan, “Çerçioğlu, Emek ve Demokrasi Platformu yetkileri ile görüşmesinde mahkeme kararına saygı duyacağını söylemiş. Biz mahkemeye kalmadan çözülmesini isterdik. İşe iadelerin olduğu takdirde de bizi bölümlere değerlendireceğiyle ilgili söylemleri olmuş. Bizim görevimiz şoförlük. Biz sarı otobüslerde şoförlük yapmaya devam etmek istiyoruz” dedi. Yağışlı ve soğuk havaya rağmen direnişlerine devam ettiklerini dile getiren Aslan, “Yağmur yağdığı zaman aracımıza geçiyoruz. Yağmur geçirmeyen branda aldık. Çok soğuk olduğu zaman atkı berelerimizi çıkartıyoruz. Bu şekilde mücadelemizi veriyoruz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam