“İş”ler kötüye gidiyor!

Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan Nazilli’deki istihdam durumunu sizler için araştırdık. Peki, Nazilli’de kaç işsiz var? Hepsi bu haberde!

reklam
24 Haziran 2016 0
reklam

123

Mustafa Çelik/Aydın Haber Ajansı- NAZİLLİ-Büyükşehir yasasının ardından nüfusu 150 bine yaklaşan Nazilli’de işsiz sayısı her geçen gün artıyor. Aydın Çalışma ve İş Kurumu tarafından edinilen bilgilere göre 2.876’sı erkek 2.998 kadın olmak üzere Nazilli’de toplam 5.874 işsiz bulunuyor. Mart ayında İŞ-KUR’a başvuran 1.225 kişiden 316’sı erkek, 101’i kadın olmak üzere toplam 417 kişi işe yerleştirildi. Aydın Çalışma ve İş Kurumuna başvuran vatandaşların büyük bir bölümünü ilkokul mezunları oluştururken sadece 1 vatandaşın yüksek lisans mezunu olması dikkat çekti. Nazilli’de İŞ-KUR üzerinden 7.421 erkek, 6.202 kadın olmak üzere toplamda 13.623 kişi iş sahibi oldu.

SANAYİDE İŞ VAR KALİFİYELİ ELEMAN YOK

İş yeri sahiplerinin genellikle 22-30 yaş arası elaman aradıklarını belirten Nazilli Çalışma ve İş Kurumu İlçe Müdürü Şahin Altunkurt, “ Vatandaşların iş sahibi olması için kurslar düzenliyoruz ancak bu kurslara katılım beklediğimiz düzeyde değil. Amacımız bu kurslara ilgiyi arttırıp istihdamı fazlalaştırmak. İlçemizde en çok işsizlik sanayi sektöründe bulunuyor. Gençler sanayide, özelliklede torna ve kaynak işlerinde çalışmak istemiyorlar. Bu yüzden sanayi sektöründe iş veren kalifiyeli eleman bulamıyor.” dedi.

YAZIN ÇALIŞIYOR KIŞIN YATIYORUZ

Nazilli’de, mevsimsel faktörlere bağlı olarak Nisan ile Eylül ayları arasında işsizlik rakamları düşerken diğer aylarda ise bu rakamlar artıyor. Nazilli İŞ-KUR Müdürü Şahin Altınkurt, işsizlik rakamlarının yaz aylarında azalmasının nedenini Aydın’ın turizm ve tarım bölgesi olmasına bağladı. Altunkurt, “Kuşadası ve Didim’de turist sayısının artması sebebiyle otel ve restoranlarda birçok eleman alımı yapılıyor. Nazilli’de yaşayan gençlerin bir bölümü turizm bölgesinde çalışmayı tercih ederken  diğerleri de başta incir olmak üzere tarım sektöründe çalışıyor.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam