İşsizlik Maaşı Müjdesi

Hükümet, işsizlere müjde vermeye hazırlanıyor. İşsizlik maaşıyla ilgili atacağı yeni adımlarla, hedef yükseltecek. İşsizlik maaşı ise 2 bin lirayı geçecek…

reklam
26 Haziran 2016 1
reklam
reklam

haberiçi1

Hükümet işsizlik maaşında yeni düzenlemeye gidiyor. Bunun için düğmeye basan hükümet yetkilileri, işsizlik maaşını 16 ay ve 2 bin TL’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Asgari ücretin net bin 300 lira ve brüt bin 647 lira olmasından sonra işsizlik maaşlarında da artış oldu. Buna göre 2016 yılında en düşük işsizlik maaşı 658,8 liraya, en yükseği de 1.317,6 liraya kadar çıktı. İşsizlik maaşı brüt ücretin yüzde 40’ı olabiliyor. Asgari ücretin üzerinde maaş alanlar için ise yüzde 80’inden fazla olamıyor. Hükümet, işsizlik maaşında hedef yükseltecek.

ŞARTLAR ESNİYOR

İşsizlik maaşı ile ilgili 6 önemli adım daha atacak olan hükümet, hem işsizlik maaşından yararlanma koşullarını kolaylaştıracak, hem işsizlik maaşı süresini uzatacak. İşsizlik maaşına da kademeli artış getirecek. Yapılacak düzenlemeyle, primi yüksek yatırılanlar işsiz kaldığında daha fazla para alacak. Edinilen bilgiye göre, işsizlik maaşında tavanının 2 bin liraya çıkması bekleniyor.

haberiçi

İŞKUR TEDBİR ALACAK

Çalışmaların devam ettiğini söyleyen yetkililer yüksek işsizlik maaşının çalışmayı engellemeyeceğinin altını çizerken, “İŞKUR gerekli tedbirleri alacak. İŞKUR’a kayıt olmadan zaten maaş alınamayacak. Maaş alınırken iş bulunduğunda vatandaş eğer işe gidip başlamazsa belli şartlarda maaşı kesilecek. O yüzden daha çok çalışmayı teşvik eden bir sistem olacak” dedi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam