İşte Aydınlı’nın pazar masrafı!

Aydın’da dört kişilik bir ailenin haftalık pazar alışverişi 100 lira ile 150 lira arasında değişiyor. Sebze, meyve ve diğer malzemelerin içinde olduğu bu miktar, et almak isteyenler için 200 liraya kadar yükseliyor.

23 Mayıs 2018 - 15:39 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın-EFELER-  Ramazan ayı sebebiyle pazarlarda hareketlenme biraz daha artı. Oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar, haftalık iftar menüsü hazırlamak için pazarın yolunu tuttu. Pazarda satışa sunulan sebze ve meyvelerin fiyatları kimilerine pahalı gelirken, kimilerine göre ise uygundu.
Bütçesine göre değerlendirmede bulunan vatandaşlar, pazarda haftalık alışverişe harcadıkları paranın ailedeki kişi başına 30-40 lira arasında değiştiğini söyledi.
Efeler’de kurulan çarşamba pazarında alışveriş yapanlar, dört kişilik bir aileye 100-150 lira arasında harcarken, iki kişilik ailelere 50-60 liranın yeterli olacağını belirtiyor. Bu fiyatlara ancak sebze ve meyve ihtiyacının karşılanabileceğini belirten vatandaşlar, işin içine et girince kesenin ağzını daha fazla açmak zorunda. Pazar fiyatına et de eklenince bu sefer 4 kişilik bir ailenin haftalık masrafı 200 lirayı buluyor.

EN PAHALI SEBZE FASULYE
Pazarda birbirinden çeşit sebzeler alıcılarını beklerken, vatandaşlar sebze fiyatlarını da gözden kaçırmadı. En pahalı sebze ise, kilosu 8 lirayla taze fasulye oldu. Diğer sebzelerin bir kilo fiyatı ise şöyle; Bezelye 2.5 lira, patlıcan 2 lira, patates 2 lira, soğan 1.5 lira, kabak 2 lira, börülce 4 lira.

SALATA YAPMAK 11 LİRAYA MAL OLUYOR
Salata yapmak için alınan malzemelerde ise limon ve marul fiyatıyla dikkat çekiyor. Pazarda marul 2.5 liradan satışa sunulurken, limonun kilosu 6 liradan vatandaşa ulaşıyor. Maydanoz, roka gibi yeşilliklerin fiyatı ise bağı 1 liradan satılıyor. Salatalığın kilosu ise 2 lira.

ŞEFTALİYE ZAM GELDİ
Pazarda 30 yıldır satıcılık yapan Mehmet Can İldeniz de, meyve fiyatları hakkında bilgi verdi. En pahalı meyvelerin muz ve kiraz olduğunu belirten İldeniz, şeftalinin de geçen yıla göre zamlandığını belirtti. İldeniz, “Şeftali fiyatı 50 kuruş arttı. Geçen yıl 4.5 liradan satılırken, bu yıl 5 liradan satıyoruz. Verim az olduğu için fiyatı da arttı” dedi.
Meyvelerin kilo fiyatı bu hafta pazarda; Armut 3 lira, muz 7 lira, kiraz, çilek ve erik de 6 lira şeklinde etiketlere yansıdı.

EN PAHALI ETİN KİLOSU 80 LİRA
Haftalık menüsüne et eklemek isteyenler için ise fiyatlar şu şekilde: Kemikli dana eti 40 lira, dana kıyma 45 lira, kemiksiz dana eti 50 lira, kuşbaşı 46 lira, kuzu but 55 lira, pirzola 75 lira, biftek 55 lira, bonfile 80 lira, antrikot 60 lira, oğlak 50 lira, ciğer 40 lira. Ucuz olduğu için genelde daha fazla tercih edilen tavuk fiyatları da şöyle: Tavuk kanat, but ve ızgara 17 lira, pirzola ve göğüs 15 lira, tavuk ciğeri ise 6.5 lira.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort