İşte Darbenin Can Kaybı Bilançosu

Darbe girişimi sırasında şehit olanların sayısını Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Başbakan Yıldırım; “60’ı polis 3’ü asker toplam 208 şehidimiz var” dedi.

reklam
18 Temmuz 2016 0
reklam
reklam

Başbakan Yıldırım, darbe girişimi sırasında  145 sivil vatandaşımızla birlikte 3’ü asker ve 60’ı polis olmak üzere toplam 208 şehit olduğunu kaydetti.  Başbakan Binali Yıldırım, “Bunların hesabını öyle çetin soracağız ki bunun hesabını görecekler. Görmezsek bu dünyada da öte dünyada da rahatlık yok bize” diye konuştu.  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından konuşan Başbakan Yıldırım, “Bunda Cumhurbaşkanımız Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ’Millet bedel ödemesin, gerekirse biz beden ödeyelim’ diyerek ortaya koyduğu irade ve milletimizin olayı sükunetle karşılayıp gereken adımların geciktirmeden atmasının büyük bir katkısı vardır” dedi.

1693722

Ayrıca 7543 gözaltı olduğunu anlatan Yıldırım, 316 darbecinin tutuklandığını, 24 darbecinin öldürüldüğünü, 50 darbecinin yaralı ele geçirildiğini, 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düştüğünü, 2 bin 735 hakim ve savcının da açığa alındığını belirtti.

Başbakan, darbeye yeltenenlerle silahlı kuvvetlerin bir tutulmamasını özellikle istirham etti. Yıldırım “Bu darbe girişimi TSK bünyesinde başlatılmış olsa da, bunu yapmaya çalışanların vatanını, milletini, bayrağını seven subay ve astsubaylarla hiçbir alakası yoktur. Bunlar eli kanlı terör örgütü mensuplarıdır. Lütfen bu canilerle Silahlı Kuvvetlerimizi bir tutmayın. Silahlı Kuvvetlerimiz ülkemizin göz bebeğidir, bölücülükle mücadele büyük bir mücadele vermektedir. Bu hain girişimde bulunanların Silahlı Kuvvetleri temsil edemeyeceği ve bu hususu değerlendirirken askerimize, ordumuzun itibarın zarar verecek hareketlerden vatandaşlarımız lütfen uzak olsunlar” diye konuştu.

Hava sahasının güvenliği konusunda bir endişe olmadığını vurgulayan Başbakan, meydanların bir müddet daha boş bırakılmaması gerektiğini de kaydetti. Öte yandan Başbakan Yıldırım  darbe yeltenmesinin bir senaryo olduğunu söyleyen FETÖ sempatizanlarına da cevap vererek, “Bu darbe teşebbüsünün Türkiye demokrasisine karşı olduğu ayan beyan bellidir. Arkasında bunların ’kainat imamı’ dedikleri, cümle alem biliyor. 7 bin 500 gözaltına alınanlardan bu kişinin adresinin çok net olarak belgeleriyle elimizde olduğunu bilmekte fayda var. Konuşacak çok şey var ama her şeyi zamanı gelince söyleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam