İtalya’da gördü, Türkiye’de uyguladı

Aydın’ın Efeler ilçesinde girişimci çift, İtalya’da üretilen Kestane Unu’ndan esinlenip meyve-sebze ve baklagilden 13 çeşit un üretti. Şirketin cirosu 1 milyon’a ulaştı.

27 Ağustos 2018 - 14:05 0
reklam
reklam

Efeler ilçesinde yaşayan girişimci çift Cansu ve Çağdaş Can Öztürk, İtalya’da karşılaştıkları kestane ürününü Aydın’da da üretmek için kolları sıvadı. Bununla da yetinmeyerek üretim kapasitesini geliştirerek meyve – sebze hatta baklagillerden 13 çeşit un üreten Öztürk çifti, hedeflerinin ihracata açılmak olduğunu söyledi.

Aydınlı Öztürk çifti, gluten içermeyen unlarından yılda 1 milyon ciro elde ettiklerini belirterek girişimcilik hikayesini şu şekilde anlattı:
“Aydın, ülkenin kestane üretiminin üçte birini tek başına üretiyor. Bu kadar kıymetli ürün il genelinde işlenemiyor. Kestane şekeri için yola çıktık ancak İtalya’da üretilen kestane unuyla karşılaştık. Glutensiz kestane üretiminde karar kıldık. Devlet teşvikleri ile kurulmuş ama sadece kestane ununu deneme üretimi yapmış sonrasında atıl kalmış bir tesisi yeniden ayağa kaldırdık. Geçen yıl tesisimizde 30 ton kestane unu üretip sattık. Aydınlı bir firma olarak ilimizi ülkemizde temsil ediyoruz. Coğrafi işaretli Aydın kestanesi ile başladık ancak üretim çeşitliliğimizi arttırdık. Şuan 13 çeşit ürünümüz var. Her bir ürün çeşidinden yıllık üretim kapasitemiz 10 ton civarında.”
Üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırım için KOSGEB’e başvurduklarını ifade eden Cansu Öztürk, ” Baharat olarak kullanılabilen domates tozu, limon kabuğu tozu, portakal kabuğu tozu ıspanak tozu, kereviz tozu, pancar tozu, sarımsak tozu, soğan tozu, dibekte dövülmüş kırmızıbiber tozu ile kinoa unu, keçiboynuzu unu, nohut unu, Hindistan Cevizi unu, karabuğday unu, sarı ve kırmızı mercimek unu ile ürün çeşitliliğimizi arttırdık. Ürünlerimizi 250 gramlık ambalajlarda satıyoruz” dedi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam