İYİ Parti’de HDP sancısı!

“Kürtçülerle bir arada olmayacağımızı açıklamıştık”

02 Mayıs 2018 - 16:43 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- Cumhur İttifakına karşı birleşme kararı alan dört partiden biri olan Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti’de HDP sancısı yaşanıyor.
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti bileşenlerinin uzlaşarak aldığı kararın temelinde “parlamenter sistemi geri getirmek” olduğunu belirten İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner, HDP’nin vereceği söylenen gizli desteğe karşı rest çekerek, “bölücülük faaliyet gösteren Kürtçülerle bir arada olmayacaklarını” söyledi.
AK Parti ve MHP’nin bir araya gelerek oluşturduğu Cumhur İttifakına karşı CHP, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte ortak hareket etme kararı alan İYİ Parti’de HDP sancısı kendisini iyice hissettiriyor. Başta CHP olmak üzere diğer partilerle gerçekleşen tüm görüşmelerde HDP’nin de içinde yer alacağı oluşuma karşı çıkan İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner, MANŞET Gazetesine verdiği beyanatta net cümleler kullanarak Kürtlerle sorunlarının olmadığını kaydederek, “Bizim Kürtlerle bir sorunumuz yok ama Kürtçülerle yani bu işin bölücülük faaliyetini gösteren tarafıyla bir arada olmayacağımızı açıklamıştık” dedi.
İTTİFAKTA HDP OLAMAZ
Ankara kulislerinde HDP’nin dört partinin bir araya gelerek oluşturduğu ittifaka gizli destek vereceği yönündeki değerlendirmelere karşı partisinin takınacağı tavrı dile getiren Taner, böyle bir şeyin gerçekleşmesi halinde İYİ Parti olarak gerekenin yapılacağı mesajını verdi. HDP ile aynı ittifak içinde kesinlikle bulunmayacaklarını sözlerine ekleyen Recep Taner, “Bizim partimizin içinde de Kürt kökenli arkadaşlarımız var. Bu da gayet doğal. Bizim onlarla en ufak sıkıntımız yok. Onlardan da gerekli desteği görüyoruz, alıyoruz, almaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
“HER PARTİ KENDİ ADAYIYLA SEÇİME GİDECEK”
Recep Taner, şunları söyledi: “İYİ Parti olarak bizim önceliğimiz Cumhurbaşkanlığı seçimlerini almak. Mümkün olduğunca da çok sayıda milletvekili çıkarmak. Aydın’da her parti kendi adayıyla seçime gidecek. İYİ Parti kendi adayıyla CHP, Saadet Parti ve Demokrat Parti kendi adayıyla çıkacak. Bizim CHP, SP ve DP ortak özelliğimiz parlamenter sistemi tekrar geri getirmeyi savunan partiler olmamız. Daha önce de referandumda hayır bloğunda bir aradaydık. Bu ittifak yerel siyaseti çok fazla etkilemez ama genel siyaset açısından faydası olacak. Tavrımız net. Bizim cumhurbaşkanı adayımız Meral Akşener’dir. Herhangi bir ortak adaya şimdiye kadar karşı çıktık. Bundan sonra da karşı çıkacağız. Her parti kendi adayıyla seçime gitmeli.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam