“Jeotermal daha fazla kazanmak için kullanılıyor”

Jeotermal Enerji santrallerinin para hırsına kurban edildiğini iddia eden Aydınlı STK’lar bu santrallerin yarattığı çevre kirliliğinin önüne geçilmesini istedi.

24 Mayıs 2018 - 18:36 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-Efeler Siyasi partiler, meslek odaları, sendikalar ve STK’ları bir araya getiren Efeler Belediyesi Jeotermal Komisyonu Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde düzenlediği etkinlikle Jeotermal Enerji Santrallerinin yarattığı kirliliğe karşı ortak bildiri yayınladı. Kirliliğin verdiği zararın bilimsel açından araştırılmasını talep etti.

Bildiriyi okuyan Efeler Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Türkbay “Jeotermal enerji kaynağının sırf daha fazla para kazanma hırsıyla hoyratça kullanılması sonucunda portakal çiçeği kokan Efeler İlçemiz çürük yumurta kokmasını üzüntüyle izlemekteyiz” dedi.
KİRLİLİĞİN ARAŞTIRILMASI TALEP EDİLDİ
jeotermal kaynakların çevrede yarattığı kirliliğin ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Türkbay, “Yerli ve yenilebilir enerji kaynağımızın para hırsına kurban edilmemesini, jeotermal akışkanın doğaya ve insan sağlığına verdiği zararın zaman geçirilmeden kentimiz ve çevre illerin üniversitelerinde görev yapan bilim insanları tarafından araştırılmasını, Gediz Ovasında olduğu gibi yer altı sularının arsenik’ten etkilenip etkilenmediğinin araştırılmasını, hava kalitesi ölçüm cihazı sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Taleplerimizin yerine getirilmesi aşamasında ise yeni sondaj kuyularının ve yeni jeotermal santrallerin kurulmasına izin verilememeli” ifadelerini kullandı.
YÜRÜYÜŞ KARARI
Bildiride yer alan taleplerin yetkililer tarafından yerine getirilmemesi halinde ise 24 Haziran’dan sonra büyük bir yürüyüş düzenleneceği belirtildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort