Jeotermal mağduriyet

Aydın’da 35 milyon TL yatırımla sera açan Azeri iş insanı, yönetmeliğe göre zorunlu olmasına rağmen jeotermal enerji santrallerinin bastığı suyu sera ısıtmasında kullanamadığını söyledi.

26 Kasım 2018 - 12:03 0
reklam
reklam

Germencik’te jeotermale güvenip sera açan Azeri iş insanı mağdur edildiği gerekçesiyle isyan etti. Satın aldığı 80 dönümlük arazinin 42 dönümüne domates serası kuran 70 yaşındaki Yunus Arifoğlu Öztürk, “Seranın ısıtılması için jeotermal su verilmiyor. 3 yıldır burayı kömürle ısıtmak zorunda kaldım. Çok maliyetli oluyor. Böyle giderse serayı kapatıp Azerbaycan’a döneceğim” dedi. Öztürk, yönetmeliklere göre jeotermal santrallerin seralara ısınma için su verme zorunluluğu olduğunu öne sürerken, “Kanunlara güvendiğim için bu işe girdim. Jeotermal şirketlerinin yetkililerine suyu vermeleri için talepte bulundum ancak bana elektrik ürettiklerini sera ile uğraşamayacaklarını söylediler” dedi.

ÜRETİMİ ARTIRACAK
Jeotermalin üstünde üretim yaptığı halde çıkan sıcak buhardan serasını ısıtamadığını dile getiren Öztürk, “Jeotermal suyla tarımsal sulama yapılamaz ancak ısıtma için çok önemli. Ben ısı eşanjörümü onların kuyularının yanına koyacağım. Oradan aldığım suyla seramı ısıttıktan sonra aldığım su tekrardan onların borularına gidecek. Eğer seramı jeotermal ile ısıtabilirsem yılık bin 200 ton olan üretimim yıllık 2 bin 500 tona çıkacak. Domatesin fidesini üşüttüğünüz an her şey biter. Bunu sağlayamazsam 35 milyon Tl’lik yatırımım boşa gidecek. 5 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuru yaptım. Kimse kanunlara uymuyor. Ben burada mağdur duruma düştüm. Sorunun çözülmesini istiyorum” yorumunu yaptı. (DHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam