Kadın çalışanlar eğitimle güçlendi

Hak-İş Sendikaları Konfederasyonu Kadın Komitesi ‘Yenilikçi Yöntemlerle Kadın Çalışanların Eğitim Yoluyla Güçlendirilmesi’ Projesi Aydın’da yapıldı.

17 Ağustos 2018 - 15:31 0
reklam

Kudret CAN /Manşet Aydın- EFELER- Hak-İş Kadın Komitesi tarafından kadınların meslek hayatında daha fazla yer almasını sağlamak amacıyla Aydın Park Otel’de gerçekleşen eğitimde 70 katılımcıya sertifika verildi.
İki gün süren eğitimin son gününde katılımcılara Toplu İş Sözleşmelerinde Müzakere Teknikleri, Sivil Toplum ve Sendikal Hayatta Sosyal Diyalog Mekanizmaları ve Kadın Temsili, Aktif Vatandaşlık ve İletişim Becerileri konularında eğitimler verildi.
Proje ile ilgili bilgi veren Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, “Kadınların toplumsal hayattaki rol ve statülerini yükseltmeye yönelik eğitim, çalıştay, kampanya, eylem gibi faaliyetler gerçekleştiriyoruz. Uluslararası arenada etkin bir rol üstlenerek, uluslararası kadın eğitim seminerleri düzenliyoruz. Üyesi bulunduğumuz ITUC, ETUC ve Bölge örgütlerinin kadın komitelerinin yönetimlerine Hak-İş Uzmanları seçilmişlerdir. Diğer ülkelerdeki kadın sendikacılara Türkiye’deki eğitimleri için başlattığımız burs çalışmamıza devam ediyoruz” dedi.

HEDEF 450 AİLE
Kadın çalışanların iş yerlerinde karşılaştıkları sorunları tespit ederek, sendikal bakış açısıyla çözüm önerilerine ilişkin eğitimler düzenlediklerine dikkat çeken Zengin, “Başlattığımız projemiz bu akademik çalışmanın eğitim yoluyla hayata geçirilmesidir. Bu proje kapsamında 8 ilde yapacağımız toplumsal cinsiyet algısı ve kapsamı, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, bireyler için karar mekanizmaları ve iletişim becerileri eğitimleri ile 450 aileye ulaşmayı hedefliyoruz. Bugün burada 70 üyemize eğitim vereceğiz. Hak-İş Kadın Komitesi olarak yaptığı ve bundan sonraki süreçte, yapmayı hedeflediğimiz faaliyetlerimiz sonucunda kadın üye oranlarımızda büyük bir artış sağlamış bulunmaktayız. Hak-İş’e bağlı sendikalarda kadın üye oranı 2009 yılında yüzde 2 iken 2018 verilerine göre yüzde 25’e yükselmiştir. Bugün 160 bin kadın üyemiz bulunmaktadır.” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından katılımcılara sertifikaları verildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-