KADINLARA 400 TL KREŞ DESTEĞİ

Aydın Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü ve SGK Müdürlüğü, işverenleri istihdam seferberliği kapsamında devletin sunduğu teşviklerden faydalanmaya çağırdı.

23 Mayıs 2018 - 18:50 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Efeler  Aydın Ticaret Odası’nda milli istihdam seferberliği kapsamında istihdam teşvik ve destekleri toplantısı yapıldı. Toplantıda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aydın İl Müdürlüğü ile Aydın Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü, işverenleri bilgilendirdi.
Toplantıya AYTO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, Aydın Esnaf Odaları Birliği Başkanı Selahittin Çetindoğan, SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz, İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi, oda başkanları, işverenler ve işletme yetkilileri katıldı.
Amaçlarının reel sektör üyelerini SGK ve İŞKUR kanalıyla alabileceği destekler hakkında bilgilendirmek ve olduğunu ifade eden AYTO Başkanı Hakan Ülken, “Esnafımızı bu tür desteklerden faydalandırmalıyız. Bir nebze olsada ekonomilerine katkı olursa biz de amacımıza ulaşmış oluruz” dedi.
“ASIL ULAŞMAK İSTEDİĞİMİZ KÜÇÜK ESNAF”
SGK İl Müdürü Zeynep Yılmaz, istihdam seferberliği kapsamında devletin işverenlere sunmuş olduğu teşvikler hakkında bilgi verdi.
Aydın’ın 17 ilçesinde iş arayanları, işverenlerle buluşturup istihdama katkı sağlamak için çalıştıklarını ifade eden İŞKUR Müdürü Rahmi Terzi de büyük ve küçük işletmeleri, devlet teşviklerinden en iyi şekilde faydalanmaya davet etti.
İŞKUR olarak 6 bin 300 iş yerini ziyaret ettiklerini belirten Terzi, “17 ilçedeki firmaları ziyaret ettik. Firma ve işletme yetkililerinden en az 3-5 kişiyle istihdam teşvikleri hakkında bilgiler verildi. Büyük işletmelere çok kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bizim asıl ulaşmak istediğimiz küçük esnaflar. Berber, mobilyacı gibi küçük esnafların da bu istihdam teşviklerinden yararlanmasını ve onlara ulaşmak istiyoruz” dedi.
İŞKUR KAYDI OLMAYAN TEŞVİKTEN FAYDALANAMIYOR
Teşvikten yararlanmak isteyen işletmelerin İŞKUR kaydının olması gerektiğini kaydeden Terzi, “İŞKUR kaydı olmayan hiçbir şekilde teşviklerden faydalanamıyor. Sigorta girişi olmadan önce personelin İŞKUR kaydı olması gerekiyor. ‘Bir senden bir benden’ teşvik programımız kapsamında bir ve üç arasında çalışanı olan küçük esnafımızda eğer ustalık belgesi varsa ve imalat alanında faaliyet gösteren işletmeyse, 18-25 yaş arası bir genç çalışan alırsa bunun maaşını birini biz, birini siz ödüyorsunuz. Bu teşvik 1 Ocak’tan itibaren geçerli. Şu an itibariyle teşvikin süresi 2018 yılının 31 Aralık tarihine kadar geçerli” diye konuştu.
GELECEĞİN MESLEKLERİNE DESTEK
İmalat ve bilişim sektörüne de destek verdiklerini vurgulayan Terzi, şu ifadeleri kullandı: “İmalat ve bilişim sektöründe faaliyet gösteriyorsanız ve en az iki çalışanız varsa, biz yüzde 30 destekliyoruz. Eğer 100 çalışanız varsa, 30 çalışanı da biz veriyoruz. Altı ay boyunca bütün masraflarını biz karşılıyoruz. Altı ayın sonunda sizinle en az yüzde 50’sini istihdam garantisi istiyoruz. Asgari ücret üzerinden sigorta vergisi 883 lirayı biz ödüyoruz. Hizmet sektöründe işbaşı eğitiminde ise üç ay destek veriyoruz. Geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda faaliyet gösteren işletmeler, 18-29 yaşı arası gençler için iş başı eğitim süresi 9 ay. Burada günlük verilen para 75 TL’ye çıkıyor. Normalde imalat ve bilişim sektöründe 61 TL ödüyorduk. Geleceklerin meslekleri dediğimiz alanda faaliyet gösteriyorsanız ücretler yüksek ve süre uzun.”
KADINLARA 400 TL KREŞ DESTEĞİ
Kadınların üretime ve istihdama katılması için vermiş oldukları destekten bahseden Terzi, “İŞKUR’un başlatmış olduğu işbaşı kurslarına katılan kadınlara, kursa katıldıklarını belgelerse çocuklarına ayda 400 TL kreş desteği veriyoruz. Amacımız kadınlarımızın üretimine ve istihdama katılmasını teşvik etmek” dedi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort