KAK teazgahlardaki yerini aldı!

Halk arasında ‘kak’ diye bilinen sebze meyve kurusu, Nazilli’de fabrikalarda işlem görmeden doğal olarak tüketicilere sunuluyor. Özellikle kış aylarında ev hanımlarını ‘ne pişirsem’ derdinden kurtaran ‘kak’ şimdilerde büyük şehirlerin de gözdesi oldu.

reklam
14 Ekim 2016 0
reklam

123

Eşref ÖZBAĞCI/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Meyve ve sebzede yapılan kurutma işlemiyle haberlere konu olan ve ‘Patlıcan Vadisi’ olarak nam salan Nazilli’de ‘kak’ mevsimi başladı. Başta patlıcan olmak üzere birçok meyve ve sebzenin kurutulduğu ilçede hem internet üzerinden hem de pazarlarda tüketicilere sunulan ‘kak’ adeta yok satıyor.
Nazilli’nin Altıntaş mahallesinde esnaflık yapan Ahmet Özbey tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği kışlık patlıcan, biber, bamya kurusu, boncuk acı biber ve elma kurusunu 5 ila 8 liradan satılıyor. Yıllardır bu mesleği yapan Özbey, ‘’Nazilli’nin yöresel dolmalık kuru patlıcanı çok rağbet görüyor.  Kızartmalık biber ve kuru bibere de çok fazla talep var. Genellikle Nazillili olup dışarıdan gelen gurbetçiler alıyor. Sattığım ürünlerin %80’ini kendim yapıyorum’’ diye belirtti.

Öte yandan Altıntaş mahallesi 334 sokak No:26/B  dükkanını esnaflık yapan Ayşen ve Erol Gümüştaş’ta tamamen doğal ve organik kurutulmuş meyve ve sebzelere vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

dsc_7858-kopya

‘GURBETÇİLER TOPTAN ALIYOR’
Dünyaca ünlü aşçıların sunumlarını süsleyen, gurmelerin damaklarında yer tutmuş, yarışmalarda birincilik kazandırmış ‘kak’, yine Nazilli’de en doğal haliyle sunuluyor.  ‘’Her ürünü her yerde bulabilirsiniz ama doğalını bulmak zor’’ diyen Özbey, ‘’Gurbetçiler geldiklerinde toptan alıp hediye olarak götürüyorlar. Herkes ‘kak’ yapabilir ama lezzetli sebzeyi bulmak mesele’’ diye konuştu.

‘’NE PİŞİRSEM DERDİNDEN KURTARIYOR’’
Hem ev hanımlarının hem de çalışan kadınların en büyük derdi ‘’ne pişirsem’’ sorusunda da kurtarıp, imdatlarına yetişiyor. Yalnızca sıcak suda biraz bekletip istediğini şekilde değerlendirebileceğiz ‘kaklar’ bu yıl da tezgahlarda tüketicileri bekliyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam