Kar Helvası’nda çok iddialı!

Nazilli’de yaz mevsiminin vazgeçilmez tadı olan Kar Helvası’nın en çok satıldığı noktalardan birisi Dursun Abla’nın yeri. Günde ortalama 4 çuval kar helvası satıp geçimini sağlayan Dursun abla, bu konuda çok iddialı.

reklam
16 Ağustos 2016 0
reklam

3

Eşref Özbağcı / Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ- Ege’nin en sıcak ilçelerinden birisi Nazilli.  10 yılda bir kar yağan 150 bin nüfuslu şehirde, deyim yerindeyse kimse kara hasret kalmıyor.  Çünkü Türkiye’de en fazla kar tüketilen yerlerden birinin olması. Bunun sebebi de yaz aylarında sıcaktan bunalan herkesin rahatlamak için kar helvasını tercih etmesi.
Kış aylarında Bozdoğan dağlarından toplanarak çuvallara basılan karlar, yaz sıcaklarında bunalan vatandaşları ferahlatıyor. Vişne şerbetiyle karıştırılarak servis edilen kar helvası, tüm Aydınlıların yaz sıcaklarında vazgeçilmezi oluyor.

Nazilli’nin İsabeyli mahallesinde kar helvası satışı yapan Dursun abla ile kar helvası üzerine konuştuk. Sıcaklarda insanların hararetini almak için herkesin kar helvası yemek istediğini ve tamamen organik kar helvası sattığı için insanların kendisini tercih ettiğini iddia eden belirten Dursun Abla, “Her gün 2-3 saat uğraşıyoruz, İnsanlara tertemiz organik kar helvası yedirebilmek için. Amacımız çoluk çocuğuyla birlikte herkese, tertemiz organik kar helvası yedirmek.

000

Benim yanımda çalışanlarım var. Bana iki günde bir 100 kilo vişne geliyor. Her kazana 40-50 kilo vişne katıyoruz ve ocakta kaynatıyoruz.  Halis muhlis organik kar helvası. Bunu yiyenler sülalesini getiriyor, kardeşini getiriyor, akrabasını getiriyor. Yanımda çalışan kişiler evlerinin ihtiyaçlarını karşılıyorlar, öğrenciler kışın okul masraflarını temin ediyorlar. Çalışan annelerimiz zeytinyağı ve kömürünü temin ediyorlar. Herkese ekmek veriyoruz. Çünkü hedefimiz çok büyük bu yolda” dedi.

Dursun ablanın daimi müşterilerinden olan Alper Gengeç ise “Bunun tadını size anlatamam, yemeniz lazım. Gerçekten çok mükemmel kar helvası yapıyor Dursun hanım. Ben her akşam ailemle birlikte geliyor ve yiyorum. Burada her şey organik. Çok memnunuz” ifadelerini kullandı.
İsabeyli’de okuyan Erzurumlu bir öğrenci ise, “ Ben Erzurum’dan, yani karın memleketinden geldim. Kar helvasını ilk defa yedim ve çok beğendim. Özellikle buraya getirdiler arkadaşlar bizi. Çok güzel buldum” şeklinde konuştu.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam