Karacasu’da 7 asırlık gelenek

Karacasu ilçesi Dedebağ yaylasında 7 asırdır devam eden Keşkek hayrı on binlerce vatandaşı bir araya getirdi. Geceyi dağda geçiren Aydınlılar dualar eşliğinde hazırlıklara yardım etti.

26 Ağustos 2018 - 10:48 0
reklam
reklam

Aydınlılar 7 asırdır Ağustos ayının son pazar günü Karacasu’nun Dedebağ yaylasında buluşuyor. Dualı Keşkek Hayrını 736 yıldır yaşatan vatandaşlar ve manevi atmosferden yararlanmak için yaylada nöbet tutuyor.

20 BİN KİŞİLİK KEŞKEK
Çevre il ve ilçelerden gelen binlerce vatandaş sabah saatlerinde başlan hazırlıklara yardımcı olup sabaha kadar keşkek dövdü. İşlerin ucundan tutarak manevi ve kültürel değeri ayakta tutan vatandaşlar 20 bin kişilik keşkek hazırladı.

GÖNÜLLÜ DESTEK
Her yıl alanda kurdukları çadırda sabahlayan Sevgi Karaca, “Etlerin ayrılmasına yardımcı oluyor ve keşkeği yumuşatmak için gönüllü olarak çalışıyoruz. Sırf bu manevi atmosferi yaşamak için il merkezinden buraya geliyoruz” dedi.

“5 YILDIR KATILIYORUZ”
Karacusu’yu bu gelenek sayesinde tanıdığını ifade eden İlyas Kocacerit, “Görüp etkilendiğim bu manevi atmosferi yaşamak için ailece 5 yıldır katılıyoruz. Yayla havasında sabahlıyor ve ailece hazırlıklara yardım ediyourz.” diye konuştu. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam