Katil İsrail Aydın’da da kınandı

Özmen: “İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde, mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

15 Mayıs 2018 - 17:42 0
reklam

Kıymet Sarıyıldız / Manşet Aydın- EFELER- İsrail’in Filistin’de yaptığı katliam Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla kınandı.
AK Parti öncülüğünde gerçekleştirilen protesto gösterisinde konuşan Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir ara bulucu değil, açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir” dedi.

“İSRAİL’İN ELİ KANLI“
Kudüs’ün, Birleşmiş Milletler kararları ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması gerektiğini söyleyen Özmen, “ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik” diye konuştu.

“MASUM KANLARINDA BOĞULACAK”
ABD ve İsrail’in Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz diyen Özmen, sözlerine şöyle devam etti:
“İsrail’in, 55 Filistinli’nin şehadeti ve binlerce masum insanın yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir.”

KUDÜS MÜSLÜMANLARIN KIRMIZI ÇİZGİSİ
Kudüs’ün müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkenti olduğunu ifade eden Özmen açıklamasını şöyle noktaladı:
“Filistinlilerin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’de sorumlu. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım, ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkum ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort