Kendirlioğlu’ndan çiftçilere uyarı

Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, incirin TARSİM kapsamına alınmasını değerlendirirken, “Sigortadan faydalanmak isteyen çiftçiler incir bahçelerini sigortalatmalı” dedi

28 Kasım 2018 - 15:46 0
reklam
reklam

Kıymet Sarıyıldız/Manşet Aydın-EFELER Aydın Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, incirin Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) alınmasının çiftçi için olumlu bir adım olduğunu ifade etti. Kendirlioğlu, “Tarım bakanımız Aydın’a geldiğinde biz bu konuyu kendilerine iletmiştik. İncirin yağış riskine karşı TARSİM’e girmesi gerektiğini rapor halinde sunmuştuk. Biz bu çalışmaları yaklaşık 10 yıldır sürdürüyoruz. Gereken yerlere hem yazılı hem sözlü olarak ilettik. Bu çalışmaların sonucunda TARSİM’e alındı. Aydın çiftçisine ekonomik anlamda katkısı bulunan bu incirin sigorta kapsamına alınması bizi mutlu etti” dedi.
“ÇİFTÇİ ETKİLENMEYECEK”
Yağışın incirin kalitesini olumsuz etkilediğini söyleyen Kendirlioğlu, “İncir yazın olgunlaşan bir meyve. O aylarda yağan yağmur incirin kalitesini olumsuz etkiliyor. Bu yağmurlar yağdığında oluşacak olan zararı TARSİM’in karşılaması köylümüz ve çiftçimiz açısından son derece önemli. Bu şekilde kötü hava şartlarından etkilenmemiş olacaklar. Çiftçimizin yapması gereken incir bahçesini ağaçlarını TARSİM’e kayıt yapmaları gerekiyor. Sigorta yaptırmadan bu sigortadan faydalanmak mümkün değil” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam