Kervansaray kitabı yolda

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği tarafından hazırlanan “Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Nam-ı Diğer Kurşunlu Han” isimli kitap baskı aşamasına geldi.

13 Haziran 2019 - 10:35 0
reklam

Oğuzhan Boysan/Manşet Aydın-KUŞADASI Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki en önemli tarihi eserlerden biri olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı’nın artık bir kitabı olacak. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ile dernek üyesi Erhan Yılmaz tarafından bir yıllık çalışmanın sonucunda baskı aşamasına gelen “Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı” isimi kitap önümüzdeki hafta raflardaki yerini alacak.
İLK BASKI BİN ADET
Kervansaray’ın tarihine ışık tutacak olan kitabın ilk baskısı 1000 adet yapılacak. Birinci hamur kağıda basılacak olan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı isimli kitap toplam 208 sayfadan oluşacak. Kitapta; Kuşadası ve Türk-İslam Tarihi, Vakıf Sistemi ve Tarihi Gelişimi, Kuşadası ve Osmanlı Dönemi Vakıfları, İstanbul-İskenderiye Deniz Ticaret ve Hac Yolu, Kervanlar, Kervansaraylar ve Kuşadası, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı olmak üzere 6 ana bölüm yer alacak.
GEÇMİŞE IŞIK TUTACAK
Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, kitabın titiz bir araştırma ve hazırlık sürecinden sonra baskı aşamasına geldiğini belirterek, “İlçemizin en önemli tarihi yapılarından olan Kervansaray’ın geçmişine ışık tutacak bir eser hazırladığımız için çok mutluyuz. Kuşadası’nda yaşayan her yaştan kesime kentimizin tarihini anlatacak olan bu kitabın hazırlanmasına destek veren KUTO Yönetim Kurulu’na teşekkür ederiz” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-