Kimse ondan bu kadarını beklemiyordu

KOSGEB’in açtığı girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayarak ‘’müteahhitlik’’ belgesi alan Nazilli’nin ilk kadın müteahhitti Zakire Gençler, erkek egemen sektöre yeni bir soluk kazandırmaya hazırlanıyor.

reklam
02 Haziran 2016 0
reklam

123

Akın TOKER/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Yaşadığı zorluk ve sıkıntıların kendisini güçlendirdiğini söyleyen Nazilli’nin ilk kadın müteahhiti 54 yaşındaki Zakire Gençler, “inşaat sektörüne bundan sonra kadın eli değecek” diyerek geleceğe dair umut ve hedeflerini Aydın Haber Ajansı ile paylaştı.

Uzun yıllar yokluk ve sıkıntılarla boğuşan başarılı iş kadını, eşinden boşandıktan sonra 2 kızını da evlendirip yıllardır hayalini kurduğu inşaat sektörüne adım atmak için KOSGEB’in açtığı girişimcilik kursuna kaydolmuş.

Başarılı kurs döneminden sonra Nazilli’nin ilk kadın müteahhidi olarak belgesini alan Zakire Gençler, geçmişe dönük anılarını paylaşırken gözleri dolarak şunları söylüyor; “15 yıl Sivas’ta manifatura ve terzilikle uğraştım. İlk gittiğim yıllarda Aydın’dan zeytin ve zeytinyağı getirtip satıyordum. Çünkü çocuklarıma bakabilmeliydim. Yıllarca hem çalışıp sigortamı dışardan ödeyerek emekli oldum hem de çocuklarımı okuttum.”

‘’ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ AŞİNAYDIM’’

Nazilli’ye tekrar döndüğünde yeni bir iş arayışına giren ve çocukluğundan beri aşinası olduğu İnşaat sektörüne atılmayı düşündüğünü söyleyen Gençler, ‘’Nazilli’ye tekrar döndüğümde ne iş yapabilirim acaba diye baktığımda inşaat beni heyecanlandırıyordu. Babamın hafriyat şirketi vardı. Huzur hafriyat. İnşaat sektörüne çocukluğumdan beri aşinalığım vardı’’ dedi.

1234

‘’HİÇ KORKMADIM, HEP TEMKİNLİ DAVRANDIM’’

Yürüttüğü işlerin ve planlamaların sağlığından hiç şüphe etmediğini ve her zaman temkinli davrandığını belirten Gençler, ‘’ Arkamızda destek olmaktan ziyade kötü bir durumda bile sigorta olabilecek kimse yoktu. Beni zor duruma sokacak durumlar olmadı değil. Lakin hiç korkmadım. Hep temkinli davrandım. Girdiğim her işe 3 tane şık koydum. Şu olmazsa şu olur. Şu olmazsa şu olur diye. Hayatım boyunca hep engellemeler ve çekememezliklerle uğraştım’’ dedi.

‘’YALNIZLIK DAHA ÇOK AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURMAMI SAĞLADI’’

Çevresi ve yakınları tarafından yalnız bırakıldığını ve her zaman çocuklarıyla baş başa kaldığını aktaran Gençler ‘’ Bunu bir kariyer inşasından çok yapmak zorunda olduğum için yaptım. İki tane çocuğum vardı. Onları okutmam gerekiyordu. Terkedildim. Akrabalarım tarafından yalnız bırakıldım. Lakin bunların hepsi beni güçlendirdi. Hiç biri hasar bırakmadı. Yalnızlık daha çok ayaklarımızın üzerinde durmamızı sağladı’’ şeklinde konuştu.

‘’KADINLAR HERŞEYİ BAŞARABİLİRLER’’

Kadınların her şeyi başarabilecek güçte olduğunu, gerekli motivasyonu sağladıklarında ve sinmediklerinde her şeyi başarabilecek güçte olduklarını vurgulayan Gençler, ‘’ Bütün kadınlar her şeyi başarabilecek güçtedir. Hiçbir zaman yılmasınlar. Sinmesinler’’ dedi.

‘’YALNIZCA MARİA’’

Yıllar önce izlediği bir Brezilya dizisi olan ‘’Yalnızca Maria’’ dizisindeki karakteri kendisine çok benzettiğini ve ondan ilham aldığını belirten Gençler, ‘’Yalnızca Maria dizisi bana bu yolda ilham verdi. Ben de zamanında terzilik yaptım. Dizideki karakter de terzilik yapıyordu. Dizideki karakter bana çok şey öğretti ve gerçekten ilham verdi’’ ifadelerini kullandı.

‘’NAZİLLİ BUNU KALDIRMAZ’’

Nazilli’deki inşaat sektörü ve yeni yapılaşmalarla ilgili yorumda bulunan Gençler, ‘’Binalar çoğalıyor. Binalarla birlikte kalite de büyüyor. Lakin bina çok fazla. Nazilli bunu kaldırmaz’’ dedi.

Nazilli ile ilgili projeleriyle ilgili soruları cevaplayan Gençler, ‘’ Yeşil mahalle düşünmüyorum. Yeşil mahalleye çok fazla yığılma var. 10 tane müşteri varsa 7si Zafer 3’ü Yeşil Mahalle diyor. Lakin yapılaşmanın da 1’i Zafer 9’u Yeşil Mahalle. Zafer’e talep hiçbir şekilde tükenmiyor’’ ifadelerini kullandı.

 

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam