Kiraz ve zeytine dikkat

Çineli 25 üretici, zeytin ve kirazda görülen hastalık ve zararlar hakkında bilgilendirildi.

23 Mayıs 2018 - 22:34 0
reklam

Merve Danışman/Manşet Aydın-Çine Eğitim kapsamında, kiraz sineği mücadele zamanının tespitinde monitör amaçlı kullanılan feromon tuzaklar üreticilerin bahçelerine asıldı.

Aydın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından, Çine ilçesi Kavşit Mahallesinde eğitim toplantısı düzenlendi.
Eğitime katılan 25 üreticiye, zeytinde ve kirazda görülen hastalık ve zararlılar hakkında bilgi verildi, el kitapçıkları dağıtıldı. Bu kapsamda, kiraz sineği mücadele zamanının tespitinde monitör amaçlı kullanılan feromon tuzaklar üreticilerin bahçelerine asıldı.
Eğitimde, zeytinde özellikle Verticillium dahliae olarak adlandırılan zararlının neden olduğu kurumalar, halkalı leke hastalığından kaynaklanan yaprak dökülmeleri sonucu verim düşüklüğü ile zeytin sineği ve diğer zararlılarla mücadele hakkında bilgilendirme yapıldı. Erken hasadın önemi vurgulandı.
Kirazlarda pazar değerini düşüren ve meyve etiyle beslenip zamanından önce dökülmelere neden olan kiraz sineği hakkında da üreticilere bilgi verildi.
Eğitimle ilgili açıklamada, “Kiraz sineği zarar oranı, özellikle mevsimin aralıklı yağışlı ve günlük sıcaklık ortalamalarının 16-18 üzerinde, sıcak gün sayısının fazla olmasıyla artmaktadır. Mücadelede öncelikle kültürel önlemler (sonbaharda toprak işleme, yere dökülen kurtlu meyvelerin toplanması, hasatta ağaçta meyve bırakılmaması vb.) üzerinde duruldu. Biyoteknolojik mücadele yöntemleri ile kimyasal mücadele de üreticilere aktarıldı. Kiraz sineğine karşı mücadele zamanının tespitinde fenolojik gözlemler önemli olmaktadır. İlk ergin uçuşu görüldüğünde en geç 1 hafta içinde ilaçlama yapılmalıdır. Genellikle 1 ilaçlama yeterli olmaktadır” denildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort