Kirazda kalite güldürdü rekolte üzdü

Nazilli’de kiraz piyasaya indi ancak rekolte düşük kaldı. Geçtiğimiz yıl kalitesizlik nedeniyle dert yanan kiraz üreticisi bu yılda rekolte düşüklüğüne takıldı.

11 Haziran 2019 - 17:05 0
reklam

Mustafa Çelik/Manşet Aydın-NAZİLLİ Nazilli’de kiraz hasadı başladı. Ancak geçtiğimiz yıl yağmurlar nedeniyle kalitenin düşük olduğu kirazda bu yıl da rekolte istenilen seviyelere ulaşmadı. Rekoltenin düşük olması nedeniyle üreticinin yüzü gülmedi.

REKOLTE YÜZDE 30’LARDA
8 ile 10 TL arsında alıcı bulan kirazdaki rekolte düşüklüğüyle ilgili Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü açıklamalarda bulundu. Rekoltenin yüzde 30’larda kaldığını ifade eden İzgü, “Yaşanan hava şartları nedeniyle bu yıl rekolte istenilen seviyede değil ancak fiyatlar 8- 10 TL arasında değişiyor. Geçtiğimiz yıl rekoltemiz iyiydi ama yağmur nedeniyle kurtlanma ve ballanma olmuştu” dedi.
KALİTE İYİ
Geçtiğimiz yıla göre kirazda kalitenin arttığına dikkat çeken Necdet İzgü, “Kalite iyi olduğu için ihracatçı var. 5 ile 10 TL arasında kalibresine göre ürün satış buluyor. Ancak rekolte eksik olunca üretici de eksik mal satıyor” ifadelerini kullandı.
TARSİM TAVSİYESİ
Yağmur nedeniyle ürünleri zarar gören çiftçiye TARSİM’e başvurması tavsiyesinde bulunan Başkan İzgü, “Allah’tan gelen afete biz bir şey yapamayız ancak kiraz TARSİM kapsamında. Üreticilerimiz başvurularını şimdiden yapsınlar” diye konuştu.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-