Klarnetin Kalbi Nazilli’de atıyor!

Klarnetin olmazsa olmaz parçası kamış, Türkiye’de yalnızca Nazilli’de üretiliyor. Bu güzel çalgının kalbi olarak nitelendirilen parçasını aile boyu müzisyen olan Kısaoğlu ailesi imal ediyor.

reklam
17 Haziran 2016 0
reklam

Mustafa Çelik/Aydın Haber Ajansı-Nazilli- Nazilli, Türkiye’nin en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı yer olarak biliniyor. Efeler diyarının bir özelliği daha var ki o da klarnetin kalbi olarak nitelendirilen kamış parçasının Türkiye’deki tek üretim yeri olması. Üreten de aile boyu müzisyen olan Kısaoğlu ailesi. Ailenin en büyüğü, Nazilli Belediyesi emekli bando şefi Kadir Kısaoğlu, müzisyenlik hayatına 8 yaşındayken aldığı Halk Evleri’ndeki eğitim ile başladı.

Kısaoğlu, yüz yılı aşkın süredir Amerika, Fransa ve Almanya’dan ithal edilen klarnetin olmazsa olmaz parçası kamışı 1992’de emekli olduktan sonra bozuk çamaşır makinelerinin motorlarından aletler yaparak üretmeye çalıştı.

Baba Kısaoğlu, 2002’ye kadar denemesini yaptığı klarnetin kalbi olarak nitelendirilen kamış parçasını yılların kazandırdığı müzisyenlik tecrübesini kullanarak ithal edilenlerden daha kaliteli ve dayanıklı biçimde üretti.

Babadan Oğula…

Kadir Kısaoğlu bu parçanın yapımını oğlu Süleyman Kısaoğlu’na bütün teferruatıyla öğretti. Evde kısıtlı imkânlarla tasarlanan makinelerle üretimi devam ettiren Süleyman Kısaoğlu bu işi babasından öğrenince zabıt kâtipliğini bırakıp kamış üreticiliğine başladı.

Oğul Kısaoğlu, Türkiye genelinde sazlık, Aydın yöresinde kargı olarak bilinen parçanın ham maddesi olan bitkinin yörede bolca bulunduğunu belirterek “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri bu işe çok girişen oldu ancak kimse başaramadı. Bizim müziksel alt yapımız sağlam olduğu için işi rahatlıkla çözdük.” diye konuştu.

Mesleği çocuklarının devam ettirmesini isteyen Kısaoğlu, devletin imkân sağlaması halinde de bu işi öğretmek için herkese kapılarının açık olduğunu belirtti. 

Talep Çok, Kapasite Sınırlı

İnternette bir sosyal paylaşım sitesi üzerinden kullanıcısına ulaşan kamışları, Alaattin Gözetnik’ten Hüsnü Şenlendirici’ye kadar birçok ünlü klarnetçi satın alıyor. Süleyman Kısaoğlu, kamışa talebin çok olduğunu ve seri üretime geçemedikleri için talebi karşılayamadıklarının altını çizdi. Kısaoğlu  “Kapasitemiz sınırlı. Ayda en fazla 150 kutu üretiyoruz. Bu da yeterli olmuyor.” şeklinde konuştu. Ailenin hedefi ise 30 bin kutu üreterek fuarlara katılmak.

13480067_679954455476235_650161470_n

Amaç: Dışa Bağımlılığı Azaltmak

Çok pahalı ve hassas bir parça olan kamışların kullanım süresi en fazla birkaç gün. İçinde 12 adet bulunan bir kutunun yabancı firmalardaki fiyatı ortalama 20 Euro… Kısaoğlu ailesinin ürettiği kamışlar ise 10 Euro’dan satılıyor. Aile, daha ucuz ve aynı zamanda daha kaliteli olan kamışları yurtdışına ihraç ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyor.

Türk klarnetçilerinin kamış için her yıl yabancı firmalara 3,5 ile 5 milyon Euro arası para ödediğine de değinen Kısaoğlu, amaçlarının dışa bağımlılığı azaltarak klarnetçileri Avrupa ülkelerinin tekelinden kurtarmak olduğunu vurguladı.

Berlin’den bir firmaya da kamış gönderdiklerini dile getiren Kısaoğlu, devletten madalya bekliyor.

13442168_679918435479837_1967823049058637367_n

Sadece Kamış Üretmiyorlar

Kısaoğlu ailesi kamış kadar önemli olan klarnet güderisini de üretiyor. Klarnetin perdelerinin altında bulunan ve delikleri hava almaması için kapatan güderinin üretimi dünyada İtalya ve Almanya gibi ülkelerin tekelinde. Bu parçayı da yine Türkiye’de ilk olarak Kısaoğlu ailesi yaptı. Kadir Kısaoğlu, yabancı firmaların naylondan imal ettiği ve pahalıya sattığı parçayı kendilerinin hakiki deriden üreterek daha uygun fiyata sattıklarının üzerinde durdu.

Kısaoğlu’nun şimdi tek bir isteği var. O da bu işi geliştirerek müzik sektöründe Nazilli’nin ve Türkiye’nin adını en iyi yerlere taşımak. Aile bu kapsamda büyük firmalardan destek bekliyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam