Kuru incir üreticilerine güçbirliği çağrısı

Kuru incir üreticilerinin sorunlarının görüşüldüğü Kuru İncir Komitesi Aydın ticaret Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıda incir ihraç fiyatını yükseltmek için güçbirliği cağrısı yapan AYTO Başkanı Hakan Ülken: “Coğrafi işaret belgeleriyle Avrupa’daki raflara direkt devlet eliyle gireceğiz.” dedi.

10 Ağustos 2018 - 16:48 0
reklam

Kudret CAN /ManŞet Aydın- EFELER- Ege İhracatçılar Birlikleri (EİB) Kuru Meyve ve Mamülleri İhracatçı Birliği ve Aydın Ticaret Odası (AYTO) işbirliği oluşturulan Kuru İncir Komitesi’nin 3’ncü toplantısı Aydın’da gerçekleştirildi.
Toplantıda söz alan Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken, incir’in ihraç fiyatının arttırılması konusuna değindi. Ülken, “Aydın İncirini Avrupa Birliği’nde coğrafi işaretini alarak tescilledik. Raftaki fiyat artışının toptancının kazancına göre oluşmasını beklersek hata yaparız. Kendi fiyatımızı kendimiz belirlememiz için güçbirliği yapmamız gerek. Şu anda müşterilerden kur arttı ton bazında fiyatınızı şu kadar düşürün gibi teklifler geliyor. Bu saçma sapan bir mantığa karşı birlik olabilme, kendi ürünümüzün kendi fiyatını belirleyebilme kapsamında çalışmamız lazım. Bunu tüm Türkiye’deki ürünlerin hak ettiği değerlere nasıl getirmek çerçevesinde de genişletmeliyiz.” diye konuştu.
Ülken ayrıca Avrupa Birliği’nde coğrafi işaret tescilli ürünlere yüzde 45 fazla talep olduğu bilgisini sözlerine ekleyerek ihracatçıların işareti kullanmasını tavsiye etti.

AVRUPA’DAKİ RAFLARA DEVLET ELİYLE GİRİLECEK
Türkiye olarak Avrupa Birliği’nde 3 tane coğrafi işaret tescilinin bulunduğunu belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Birisi Gaziantep Baklavası, Aydın İnciri ve Malatya Kayısısı. 6 ürün daha yolda. Bu noktada çok büyük bir handikabın içindeyiz. Yunanistan’ın coğrafi işaret sayısı 114, Fransızların 200’ün üzerinde, İtalyaların 300’ün üzerinde. Hal böyle olunca gerekli bakanlıklarla görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki süreçte Avrupa’daki raflara direkt devlet eliyle gireceğiz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-