Kuru incirde “Örtülü Hasat”

Aydın’da kuru incirde kalitenin korunması amacıyla Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü tarafından Örtülü Hasat Projesi hayata geçirildi.

20 Ağustos 2018 - 13:45 0
reklam

Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü, kuru incirde kalitenin korunması amacıyla “Örtülü Hasat” projesini hayata geçirdi. Aydın’da pilot arazilerde başlayan uygulama ile ağaçların etrafı örtüyle kaplanarak düşen incirin zarar görmeden toplanması hedefleniyor.

Kuru incirin hasat döneminde hijyenin çok önemli olduğunu söyleyen Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı, bu uygulama ile üretim kapasitesinin kayda değer ölçüde artacağını bildirdi.

Her arazide bunun uygulanabileceğini anlatan Arpacı, “Bu şekilde toplanacak üründe yarılma, çatlama ve çürüme azalacak. Öte yandan işlemede toprak, taş ve çöp kalıntısı olmayacağı için ürün kaybı azalacak. Bu şekilde pazarlanan incir oranının yüzde 27 artacağını düşünüyoruz.” dişe konuştu.

Maliyeti yüksek olan örtülü sistemin yaygınlaştırılması için ziraat odaları, ihracatçı birlikleri ve borsaların desteğini isteyen Arpacı, şunları kaydetti:

“Hasat sisteminin dekar başına maliyeti 500 ile bin lira arasında. Maliyeti yüksek olmasına rağmen 6 yıl dayanıyor. Üretim kapasitesini arttırdığı ve ihracat kalitesine olumlu etkisi nedeniyle de fiyatı yükselteceği için pazar tarafından desteklenmesi gerek. Bizim amacımız, çiftçinin gelirini artırmak. Ardından da tüccar, ihracatçı ve ülke kazanacak.” dedi.

Bu projede zeminden 50 santim yükseklikte ve yüzde 50 geçirgenliği olan filelerin kullanıldığını söyleyen Ziraat Yüksek Mühendisi Mesut Özen, “Örtülü hasatta zeminden 50 santim yükseklikte yüzde 50 geçirgenliği olan file branda kullanıyoruz. Yağışlardan daha az etkileniyor ve incirimiz toprak üstünde olmadığından çamur içinde kalmıyor. Nem artmadığından bozulma azalıyor ve rüzgar estiğinde brandanın üzerinde kısa sürede eski halini alıyor.” diye konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-