Kuşadası’nda “RANT” Kaygısı

Kuşadalılar tek soluk alınacak alanları olarak gördükleri Tariş arazisinin, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından betonlaştırılması kaygısını taşıyor.

28 Mart 2018 - 23:01 0
reklam
reklam

Zeynep İnak/Manşet Aydın-Kuşadası Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı görsellerde bunun sinyalini alan vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Belediye tarafından 3 yıl önce satın alınan arazinin üzerinde betonlaşmaya izin vermeyeceklerini bildiren halk, önümüzdeki günlerde Çalıştay düzenleyerek seslerini duyuracak.

BETONLAŞMA KAYGISI
Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında kamulaştırdığı alandaki projesini 3 yıldır açıklanmadığı gibi son dönemde ortaya çıkan görseller de kaygı uyandırdı. Belediye’nin 24 milyon 200 bin TL vererek aldığı yaklaşık 10 bin metrekarelik arazide ticari bir yapılaşmaya gidileceğine yönelik endişeler taşıyan Kuşadalılar, Nisan ayı içinde Çalıştay yapma kararı aldı.
Kuşadası sakinleri, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin görsellerindeki “Arazide, 141 araçlık 4 bin m2 otopark, 510 m2 kafe restoran, 180 m2 sanat galerisi, bin 317 m2 alan üzerinde 10 adet çok amaçlı salon 2 bin 275 m2 3 adet atölye, idari birimler, ofisler ve 445 m2 teras yapılacaktır” ifadelerine dikkat çekti. Öte yandan, bu kadar büyük bir yapılaşmanın bölgedeki tek soluk alınacak noktanın katledilmesi anlamına geleceğinin altını çizdiler.
Kent Dayanışması adına yola çıkan bir grup Kuşadalı ise, önceki gün toplanarak, Salı Pazarındaki kötü yapılaşma örneği veren Atatürk 1-2 Köprülü Kavşak benzeri bir hatanın, burada da yapılmaması için çaba harcayacaklarını ifade ederek, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.
ARAZİ 1997’DEN BERİ DEĞERLENDİRİLMEYİ BEKLİYOR
Arazinin ilk satışa çıkarıldığı 1997 yılında belediye başkanlığı görevini yürüten CHP’li Engin Berberoğlu, araziyi satılması halinde yeşil alan olarak ilan edeceklerini açıklayınca, ihale iptal edildi. 2007 yılı Ağustos ayında araziyi alan konsorsiyumun 15 katlı otel yapacağı açıklanınca Belediye Meclisi arazinin yeşil alan olmasına karar verdi. Satışı yılan hikayesine dönen araziyi 2016 yılında 24 milyon 200 bin lira vererek Büyükşehir Belediyesi satın almıştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam