Kuşadası’nda tarih yazılıyor!

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Kuşadası’nda dalış turizmini geliştirmek amacıyla satın aldığı Airbus A300 tipi uçak denize batırıldı.

reklam
04 Haziran 2016 0
reklam

123

Kuşadası’nı dünya sualtı turizminde önemli bir noktaya taşıyacak  olan  54 metre uzunluğunda ve 44 metre kanat genişliğindeki Airbus A 300 tipi uçak, binlerce vatandaşın gözleri önünde Kuşadası açıklarında batırıldı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Sualtısporları Federasyonu işbirliğiyle yürütülen uçak batırma projesinin gerçekleştirilmesi töreni, Kuşadası Körfezi’nde Ramada ile Suhan 360 otellerinin önünde gerçekleşti. Törene, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Derya Can, CHP Aydın il Başkanı Bayram İnci, Söke, Karacasu, Çine ve Bozdoğan Belediye Başkanları, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım ile çok sayıda vatandaş izledi. Yapılan çalışmanın ardından dev uçak Ramada ve Suhan 360 otellerinin önünde denize batırıldı.

Tarihi an yerli ve yabancı basın mensupları ve binlerce vatandaş tarafından takip edildi. İstanbul’da parçalandıktan sonra 5 tırla Kuşadası’na getirilen uçağın batırma işlemi yaklaşık 2 saat sürdü.

1234

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Kuşadası açıklarında batırılan AIRBUS A300 Tipi uçağın, bu boyutta resif amaçlı batırılan en büyük ve bir ilk olduğunu belirterek, “Yaptığımız araştırmalarda bu boyutta resif amaçlı denize bugüne kadar hep küçük ölçekli uçaklar batırılmış. Kuşadası’nda Dünya Dalış Turizmine hizmet edecek olan Airbus A 300 tipi uçak hem Türkiye’de hem de Avrupa kıtasında bir ilk oldu “ dedi.

AIRBUS, KUŞADASI KÖRFEZİ’NDE BATIRILDI AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN DALIŞ TURİZMİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN SATIN ALDIĞI AIRBUS A300 TİPİ UCAĞI KUŞADASI KÖRFEZİ’NDE BATIRILDI

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam