Kutu sütte büyük tehlike

Hazır yoğurt ve paket süt tüketilmemesi uyarısında bulunan Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar: “Mahalle sütçülerine sahip çıkın. Mandıra sütü tüketin.”

21 Mayıs 2018 - 16:12 0
reklam

Haber Merkezi / Manşet Aydın- Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak, kanser hastalığındaki artışa dikkat çeken uzmanlar marketlerden alınan süt ve yoğurtlardaki tehlikeye dikkat çekiyor.

Günlerce bozulmayan, eskimeyen süt, yoğurt ve süt ürünleriyle ilgili olarak açıklama yapan Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar, hazır yoğurt ve paket süt tüketilmemesi uyarısında bulundu. Dizdar, bunların insan sağlığına zararlı olan üretimler olduğunu belirterek, “Elinizden geldiğince mahalle sütçülerine sahip çıkın. Mandıra sütü tüketin” diye konuştu.

Sağlıksız beslenmeye bağlı olarak kanser hastalığının artış gösterdiğini kaydeden Dizdar, ambalajlı gıda üretiminde kullanılan kimyasalların, insan sağlığı ve çevre açısından küresel bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Marketlerden alınan süt ve yoğurtların açıldıktan sonra bir türlü bozulmadığını belirten Yavuz Dizdar, “UHT teknolojisiyle ‘steril’ edildiği söylenen ambalajlı kutu sütler, kapağını açsanız bile bir ay kadar bozulmadan kalabiliyor. Bunun nedeni de içine katılan koruyucu maddelerdir. Oysa ‘günlük’ etiketiyle satılan sütlerde durum böyle değil, üç gün içerisinde tüketmek durumundasınız, yoksa kesiliyor.” dedi.

Dizdar dışındaki birçok uzman da, marketlerdeki kutu sütleri tüketmek yerine günlük mandıra sütü tüketilmesi önerisinde bulunuyor. Temiz olduğuna güvenilen sokak sütçülerinden süt alınabileceğini belirten uzmanlar, ekşiyen, kesilen ve kaymak bağlayan süt ve süt ürünleri alınmasını tavsiye ediyor.

KUTU SÜT NEDEN ZARARLI?

Pastörizasyon, sütün ya 70–75 °C ısıda 15 saniye ya da yaklaşık 90 °C ısıda 1 saniye bekletilmesi ile elde ediliyor. Kutu sütlerde ise çok daha yüksek ısı UHT yöntemi (Ultra High Temperature) kullanılıyor. Süt 135-150 derece sıcaklıkta 2-4 saniye ısıtılıyor. Bütün bu ısıl işlemler sütteki faydalı bakterileri, onların ürettikleri enzim ve vitaminleri de tahrip ediyor. UHT yöntemi suda çözünen vitaminlerin neredeyse yüzde 80’ini ve B12 vitamininin ise tamamını ortadan kaldırıyor. Bağırsaktaki probiyotiklere (yararlı bakterilere) zarar vererek onların bağırsağımızda sentezlediği vitaminlerin üretiminin de azalmasına sebep oluyor. Dolayısıyla, içtiğimiz süt vücudumuza yarar sağlamak yerine zarar verir hâle geliyor. Hatta bazı uzmanların iddia ettiğine göre, içerik açısından oldukça fakirleşen UHT sütlerin tadı ve lezzeti de değişiyor. Bunu telafi etmek, tekrar süt lezzetini kazandırmak için bazı kimyasallar devreye sokuluyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort