Malçlı yöntemle verimi 2,5 kat arttırdı

Bir dönümden 3 ton kavun alacak…

01 Temmuz 2018 - 12:18 0
reklam

Koçarlı ilçesinde kavun üreticiliği yapan Hüseyin Kömürcüler, bir GSM operatörünün sponsorluğundaki akıllı köyde, öğrendiği ‘malçlı uygulama’ (örtüleme) yöntemiyle kavun ekti. Verimi 2,5 kat arttıran Kömürcüler, bir ay erken ürün alıyor.

Bıyıklı Mahallesi’nde uzun yıllar kahve işleterek emekli olan Hüseyin Kömürcüler, 7 yıl önce tarlasında kavun üreticiliğine başladı. Kasaplar Mahallesi’ne kurulan akıllı köyde 2 yıl önce ziraat mühendislerinden ‘malçlı uygulama’ yöntemini öğrenen Kömürcüler, bu yöntemle verimi 2,5 kat arttırırken bir ay erken ürün almanın mutluluğunu yaşadı.
Üretimin kontrol altına alındığı malçlı yöntemi 2 yıldır başarıyla uyguladığını söyleyen Kömürcüler, üretim yöntemi hakkında şunları kaydetti:
BİR DÖNÜMDEN 5 TON KAVUN ALACAK

“Tümsekli toprağa naylon geriyoruz. Onun altında da damlama sulama var. Toprağa kontrollü ve çok az gübre ile yapılan akıllı üretimde herşey bizim kontrolümüzde oluyor. Masraf yüksek olsa da verim iyi. Normal şartlarda 1 dönümde 2 ton kavun elde ediliyor. 10 dönüm tarladan 50 ton kavun elde etmeyi hedefliyorum.”

FİYAT 2.5 TL
Klasik yöntem ile 4-5 ayda hasat edilen kavunların bu yöntemle 100 günde olgunlaştığını belirten Kömürcüler, “Fideyi kendim üretiyorum. Aromalı kavunlarımın tadı da çok iyi. Normal sistemden bir ay önce hasat edebiliyorum. Kavunun tarladaki toptan fiyatı 2 ile 2.5 TL arasında gerçekleşiyor.” diye konuştu. (DHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort