Memura vatandaş not verecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kamu personelleri ile ilgili yapılan yeni düzenleme hakkında flaş açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu yaptığı açıklamada “Memurluk tapulu mal değil, mesleklere göre 5 yılda bir kendini kontrol edebilen bir sistem olmalı” dedi. Müezzinoğlu, memurda performans sisteminin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

23 Şubat 2017 - 16:13 0
reklam

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi sonrası kamu personellerine ilişkin yapılan düzenlemeler genişletiliyor. Buna göre devlet memurlarında artık performans dikkate alınacak. Kamu personeline vatandaş ve yöneticileri tarafından değerlendirme yapılacak ve performansa dayalı karne sistemi getirilecek.

Memurlar üzerinde yapılacak değerlendirmede, iş bilgisi, işbirliği, görev bilinci, iş alışkanlığı, disiplin ve iş kalitesi gibi kategoriler dikkate alınacak.

Hükümet tarafından yapılan açıklamada “Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan Kamu Personelinin Başarılarının Değerlendirilmesine İlişkin Genel Yönetmelik Taslağına ilişkin olarak kamuoyunda oluşması muhtemel yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesinin faydalı olacağı düşünülmektedir” denilerek şu ifadelere yer verildi;

– Hazırlanan başarı değerlendirme sistemiyle kamu personelinin çalışma güvencesi daha da güçlendirilmiştir.

– Sistem tamamen açık ve şeffaftır. Amirlerce verilecek puanlar izleme formuna dayanacaktır ve gerekçeli olacaktır.

– Planlama, geri bildirim ve değerleme aşamaları katılımcı bir şekilde gerçekleştirilecektir.

– Astlar, en yakın üstleri tarafından değerlendirildiği gibi, üstler de en yakın astları tarafından değerlendirilecektir.

-İş arkadaşları ve hizmetten yararlananlar da belirli ölçülerde değerlendirme sistemine dâhil edilmiştir.

– Dolayısıyla, öngörülen sistemde kamu görevlilerinin kaderi sadece amirlerin iki dudağı arasında değildir.

– Hazırlanan Tasarıda, düşük başarı gösteren personel, öncelikle gelişim planları çerçevesinde hizmet içi eğitime tabi tutulacaktır. Birincil amaç, başarısız personelin tespit edilen eksikliklerini eğitimle tamamlamaktır.

-Buna rağmen başarısız olmaya devam eden personel, başarılı olabileceği başka bir görevde veya görev yerinde değerlendirilecektir. Bu durum, hem ilgili personelin lehinedir, hem de kamu yararının gereğidir.

-Devlet memurlarının görevlerine son verilmesi ise söz konusu değildir.

BAŞARILI PERSONELİN BU DURUMU;

  • Görevde yükselmelerinde,
  • Görevleriyle ilgili kişisel gelişim imkânlarının desteklenmesinde,
  • Yurt dışı görevlendirmelerde
  • İnsan kaynakları planlamasının diğer alanlarında değerlendirilecektir.

-Ayrıca, Devlet memurlarına yönelik herhangi bir performans ödemesi öngörülmemektedir.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam