MENDERES’İ UNUTTU

Demokrasiye idam sehpaları kuran 27 Mayıs darbesinin yıl dönümünde Aydın’da büyük bir gafa imza attı…

27 Mayıs 2018 - 23:44 1
reklam

Naci Eriş/Manşet Aydın-Efeler Cumhurbaşkanı adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Aydın’da vatandaşlara seslendi. Akşener’in Efeler İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingi için çevre illerden çok sayıda vatandaş Aydın’a getirildi. Ancak Manisa, İzmir ve Muğla’dan taşınan vatandaşlara rağmen, miting alanının büyük bir kısmı boş kaldı.
Konuşmasına vatandaşın kavga ve gürültüden bunaldığını, artık huzur ve barış istediğini, bu nedenle siyasetçilerin güler yüzlü olması gerektiğini söyleyerek başlayan Akşener, sözlerinde sürekli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti döneminde yapılan hizmetleri eleştirdi.
ESKİ ‘OHAL BAKANI’ OHAL’İ KALDIRMA SÖZÜ VERDİ
Mitingde seçim vaatlerini sıralayan Meral Akşener’in konuşmasında dikkat çeken noktalardan biri de OHAL uygulamasına dair vaadi oldu. 1996-97 yıllarındaki İçişleri Bakanlığı döneminde, terörle mücadele amacıyla altı ilde uygulanan OHAL’in getirdiği yetkilerden sonuna kadar faydalanan Akşener, bu kez terörle mücadele için uygulanan OHAL’in tam karşısına geçti. 15 Temmuz FETÖCÜ darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL’den rahatsız olduğu açıkça görülen Akşener, OHAL’i kaldırma vaadinde bulundu.
ABSÜRT VAAT: “TRT’Yİ DE SATACAM”
Akşener, Aydın mitinginde cumhurbaşkanlığı için daha önce açıkladığı vaatlerini yineledi. Akşener, kredi kartı borçlarını sileceğini, üniversite mezunu işsizlere vatandaşlık maaşı vereceğini, terörden kaçan mültecileri Suriye’ye geri göndereceğini ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni üniversiteye dönüştüreceğini söyledi. Akşener’in TRT ile ilgili vaadi ise oldukça şaşırtıcıydı. TRT’yi de satacağını söyleyen Akşener, “TRT’ye hepiniz vergi veriyorsunuz. Ben de veriyorum. Ben bir şey satmayacaktım ama TRT’yi satacağım” şeklinde konuştu.
MENDERES’TEN TEK KELİME DAHİ BAHSETMEDİ
İYİ Parti lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’in mitinginde Aydınlılar büyük hayal kırıklığı yaşadı. Akşener’in, 27 Mayıs darbesinin 58’inci yıldönümüne rastlayan Aydın mitinginde; Türk siyasetine damgasını vuran Aydınlı büyük siyasetçi ve Aydın’ın gururu olan Başbakan Adnan Menderes’i idam sehpasına götüren, Türk siyasi tarihine kara bir leke olarak geçen, Türk demokrasisinde “darbeler” dönemini başlatan 27 Mayıs 1960’tan tek bir kelime dahi bahsetmemesi Aydınlılar için büyük hayal kırıklığı oldu.
TANER’İN YÜZÜNDEKİ UTANÇ
Meral Akşener’in 27 Mayıs 1960 darbesi ve merhum Başvekil Ali Adnan Menderes’ten tek bir kelime dahi bahsetmemesi Aydınlıları büyük hayal kırıklığına uğratırken, aynı hayal kırıklığı İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner’in yüzüne de yansıdı. Taner’in moralsiz ve şaşkın ifadesi objektiflere yansıdı.
AKŞENER’E BÜYÜK TEPKİ
27 Mayıs 1960 Darbesi’nin 58. yıldönümünde darbeciler tarafından idam edilen Başbakan Adnan Menderes’in memleketi olan Aydın’da gerçekleştirdiği mitingde Meral Akşener’in bu konudan tek bir kelime dahi bahsetmemesi vatandaşların tepkisini çekti.
“BABASININ KIZI”
İYİ Parti mitingini izleyen birçok vatandaş Meral Akşener’in Aydın mitinginde Adnan Menderes’ten hem de 27 Mayıs darbesinin yıldönümünde tek kelime bile bahsetmemesini eleştirerek; “Isparta mitinginde Demirel’den bahsetti. Ben babanızın emanetiyim dedi. “Babasının kızı” olarak kendisine sahip çıkmalarını istedi. Hani demokrattı bu Akşener, hani demokrasiye inanıyordu. Bu memleketin Aydınımızın ve büyük demokrasi şehidi Adnan Menderes’i nasıl oldu da unuttu. Bu nasıl unutulabilir. Hem de 27 Mayıs kara lekesinin yıldönümünde nasıl Adnan Menderes unutulabilir? Bu demokrasiden dem vurup duran Akşener’in samimiyetsizliğinin net bir göstergesidir” şeklinde ifade etti.
ERDEM: BÜYÜK GAF
AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem de Akşener’in 27 Mayıs’ta 60 darbesinden ve bu darbenin şehit ettiği Adnan Menderes’ten bahsetmemesini büyük gaf olarak nitelendirdi.
Erdem; “Bence Aydın’daki mitingte yapılabilecek en büyük gaf budur. Unutması, unutulması, konuşulmaması… Bunu bilerek yaptılarsa o daha büyük bir sıkıntı. Bilhassa geçiştirildiyse, üzerinde durulmadıysa, konuşma metnine konulmadıysa bu ayrı bir sıkıntı. Sehven unutuldu ise de sıkıntılı bir durum. Çünkü Türkiye’nin yönetimine talip olan birinin, 27 Mayıs’ta Aydın’a gelip, miting yapıp da 27 Mayıs’a vurgu yapmamasını büyük bir gaf olarak değerlendiriyorum. Bu konuda İYİ Parti İl Başkanı’nın da bir açıklama yapması lazım. Sayın Recep Taner’i, kamuoyunu aydınlatıcı mahiyette bunun nedenini açıklamaya davet ediyorum” dedi

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Mustafa KIZILYAPRAK

Bende sizi tarafsız sanıyordum ama değilmişsin taraf tutarak haber yapılmaz

reklam

reklam

reklam

reklam
escort