Menderes’te yaylar çekildi

Nazilli Menderes Anadolu Lisesi geleneksel Türk okçuluğunu tanıtmak, yaşatmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek amacıyla ‘Hedefimiz Ata Sporu’ (HAS) projesini başlattı. Proje kapsamında okulun bodrum katına okçuluk salonu kuruldu. Öğrenciler, kurulan salonda okçuluk eğitimlerine başladı.

11 Haziran 2019 - 19:24 0
reklam

Mustafa Çelik/Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli Menderes Anadolu Lisesi ilçe genelinde bir ilke imza attı. Geleneksel Türk okçuluğunu yaşatmak ve gençleri bu spora yönlendirmek isteyen okul yetkilileri, Kaymakam İbrahim Küçük ve sponsor destekleriyle ‘Hedefimiz Ata Sporu’ (HAS) projesini başalttı. Proje kapsamında okulun bodrum katında Bilgehan Elmas Geleneksel Okçuluk Salonu kuruldu. Salon, geniş katılımla gerçekleşen törenle faaliyete geçirildi.

“OKÇULUĞU ÖĞRENCİLERE ANLATMAK İSTEDİK”

Mehteran gösterileriyle başlayan açılış programına Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hıdır Dağaşan, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Güven Eker, Göztepe Spor Kulübü ve Okçuluk Antrenörü Ahmet Kütahyalı, STK temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta konuşan Okul Müdürü Oktay Doğanlı, HAS projesinin öğrenciler için büyük bir adım olduğunu söyleyerek, “Orta Asya bozkırlarından gelip Anadolu’yu Türk’e yurt yapma serüvenimizde yer alan okçuluğu öğrencilerimize tanıtmak istedik. Destek veren başta kaymakamımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİ VE PROTOKOL HÜNERLERİNİ SERGİLEDİ

Daha sonra protokol üyeleri tarafından projeye destek veren STK’lara, iş insanlarına ve muhtarlara kristal plaket takdim edildi. Okul bahçesindeki programın ardından katılımcılar, lise binasının bodrum katında yer alan Bilgehan Elmas Geleneksel Okçuluk Salonunun açılışını gerçekleştirdi. Öğrenciler, okçuluk adına hünerlerini sergiledi. Öğrencilerin ardından yayı eline alan protokol üyeleri hedefi vurmaya çalıştı. Başta Kaymakam Küçük olmak üzere protokol üyeleri bir bir hedef tahtasına nişan aldı. Göztepe Okçuluk sporcuları da olimpik okçuluk gösterisi yaptı.

“KÜLTÜREL FAALİYET İÇİN ÖNEMLİ”

Geleneksel okçuluk eğitmeni Ekrem Kesici, bu tür faaliyetlerin kültürel değerlerin korunması açısından önem taşıdığını belirterek, “Gençlerimizin yanında olarak onlara destek veriyoruz. Bizim bu bölgemizde maalesef geleneksel okçuluk yapan yok. Onun için çok yanlış şeyler öğrendik. Bunları düzeltmeye çalışıyoruz. Mümkün olduğu kadar doğrusunu öğretmeye çalışıyoruz ve ata sporumuzu yaygınlaştırmak istiyoruz. İnşallah burada öğrencilerimizi yetiştireceğiz” dedi. Göztepe Okçuluk Antrenörü Ahmet Kütahyalı da okçuluğun gelişimi için bu tür projelerin artması gerektiğini ifade etti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-