Merhum Menderes’in emaneti diye, gözü gibi bakıyor

Merhum Başbakan Adnan Menderes, döneminde Marshall yardımları çerçevesinde 1955 yılında Amerika’dan gönderilerek babası tarafından satın alınan McKormick harman makinesine Köşklü çiftçi Alim Şen, gözü gibi bakıyor ve satmayı düşünmüyor.

16 Ağustos 2018 - 13:28 0
reklam
reklam

Köşk ilçesi çiftçilerinden Alim Şen, 1955 yılında merhum Başbakan Adnan Menderes’in döneminde Amerika tarafından Türkiye’ye sağlanan Marshall yardımı ile ülkemize birkaç düzine getirilerek babası tarafından satın alınan harman makinesine gözü gibi bakıyor. Bir benzeri de Umurlu mahallesinde bulunan 1953 McKormick Harman Makinesi Patosunun sahibi Alim Şen, Merhum Adnan Menderes’in emanetini asla satmayacağını belirtti.

Köşklü çiftçi Alim Şen,”Merhum Başbakanımız Adnan Menderes, zamanında Amerika ile yapılan Marshall yardımları anlaşması kapsamında ülkemize getirilen ve önünde traktörü olan birkaç düzine McKormick marka harman makinesinden biz de satın almıştık. Rahmetli babamın anlattıklarına göre Merhum Başbakanımız tarım ve çiftçiliğe önem veren bir devlet büyüğümüzdü. O zamanlar çok ünlü bir marka olan McKormik Marka Harman Makinesini yıllarca kullandık, kullanmaya da devam edeceğim. Bu makinenin en büyük özelliği sap ve samanı zarar vermeden ayırmasıydı.
Bu makineden Aydın genelinde iki tane var. Biri bende diğeri Umurlu mahallesinde bulunuyor. Zaman geçtikçe piyasaya biçerdöverler çıktı. Hal böyle olunca çiftçiler ellerindeki bu makineleri hurdaya verdi. Ama ben böyle bir şeyi asla düşünmüyorum. Biçerdöverlerin ulaşmadığı yerlere bununla ulaşıyorum. Yıllarca ekmeğini yediğim makinemin bakımını günlük yapıyorum. Onu bir yakınım gibi hissediyorum. Yağmurlu havalarda ıslanmasın ve paslanmasını diye sarıp, sarmalıyorum. Merhum Başbakanımız Adnan Menderes’in emaneti, baba yadigarı diyorum. Satmayı aklımın ucundan bile geçirmiyorum. Ona gözüm gibi bakmaya devam edeceğim.” dedi. (HABER MERKEZİ)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam