MHP’de İşler Karıştı

MHP’de büyük gün. Çağrı Heyeti tarafından ilan edilen MHP Tüzük Kurultayı Ankara Büyük Anadolu Oteli’nde gerçekleşiyor. Bu arada muhalif cephesinde yeni kulisler oluşuyor. Muhalif isimler Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, Meral Akşener’e karşı güç birliği yaptı. Üç isim de Akşener’in tek başına hareket etmesinden memnun değil.

reklam
19 Haziran 2016 0
reklam
reklam

MHP’de 6 ayı aşkın süredir devam eden ‘kurultay’ mücadelesinde artık sona yaklaşılıyor. Yeterli imzayı toplayan ‘muhalifler’ hukuk bariyerlerini bir bir aştılar. Mahkemenin görevlendirdiği Çağrı Heyeti’nin düzenlediği olağanüstü tüzük kurultayı bugün toplanıyor. Kurultaya saatler kala iftar yemeğinde toplanan genel başkan adayları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan, diğer genel başkan adayı Meral Akşener’e karşı ‘Güç Birliği’ hareketi başlattı. Gerekçe ise Akşener’in tek başına hareket etmesi. İftar yemeğine genel başkan adayı Meral Akşener de davet edilmesine rağmen katılmayacağını bildirmişti.  İftar yemeğinde Genel Merkez’in 10 Temmuz’da yapacağı kurultaya katılma kararı da çıktı.

9e9c7f58-2071-440c-9696-3b0ae2e95276

Muhalif isimlere yakın kişilerden edinilen bilgilere göre, iftar yemeğinde bir araya gelen genel başkan adayları, süreci şöyle değerlendirdi:

İTTİFAKI AKŞENER BOZDU

“3 aday delegelerden 543 imza topladı. Ancak, daha o aşamada bile Sayın Akşener, ‘sanki ortak hareket edilmiyormuş gibi’ delegelerle telefon konuşmalarında, ‘süreci tek başına yürüttüğü’ izlenimini yarattı. Oysa yola birlikte çıkılmıştı. 15 Mayıs’ta, Büyük Anadolu Oteli önündeki kurultayda da TOMA ve barikatlarla çevrilen otel önünde yine her zaman olduğu gibi Akşener, ‘diğer adayları görmezden gelircesine ittifakı bozdu. O süreçte de bu yöndeki eleştirilerimizi ilettik, şimdi de aynı durum yaşanıyor. Sayın Akşener, bu süreçte de ‘diğer adayları görmezden geliyor, en başından bu yana tekmiş gibi davranıyor, bizi figüran gibi görüyor. Bu kendisinin tercihidir, ancak burada hep birlikte yola çıkan adaylar olarak bir araya gelmeliyiz.”

0492a3fc-334f-4aaa-9b5d-48851347aadd

İKİNCİ TURDA BİRLEŞECEKLER

Üç adayın, Akşener’e karşı oluşturduğu Güç Birliği hareketine daha sonra Süleyman Servet Sazak ile Sait Gönen’in de destek vereceği vurgulanırken, adaylar bugün yapılacak tüzük kurultayına da katılmaları bekleniyor.  Aydın, Oğan ve Özdağ’ın, “19 Haziran kurultayında tüzük değiştikten sonra, genel merkezin 10 Temmuz’da gerçekleştireceği kurultaya da katılma kararı aldığı” da öğrenilirken, bu üç adayın 10 Temmuz’daki kurultayın ikinci tur oylamasında “Akşener harici en fazla oy alan aday üzerinde birleşeceği” de ifade edildi.  Özdağ da yaptığı açıklamada, “Genel merkezin 10 Temmuz’daki kurultayına katılacağız. Biz gerilim istemiyoruz. Sinan Bey’in orada olabileceğini söyleyebilirim. Koray Bey’in orada olacağını söyleyebilirim. Akşener ile ilgili bilgim yok.” dedi.

DELEGELER ARASINDA SIRA KAVGASI

Bu arada Çağrı Heyeti tarafından ilan edilen MHP Tüzük Kurultayı Ankara Büyük Anadolu Otelinde gerçekleşiyor. MHP Tüzük Kurultayının yapılacağı otele girişler başladı. Girişlerin yapıldığı sırada delegeler arasında sıra kavgası yaşandı. Akreditelerini almak için sıraya giren delegeler, uzun süre bekletilmelerine tepki gösterdi. Kısa süreli yaşanan tartışmanın ardından delegeler salona giriş yaptı. MHP Genel Başkan Adayı Sinan Oğan’ın geçişi sırasında bazı partililerin üstünü aratmak istememesinden dolayı polis ile partililer arasında arbede yaşandı. Polis ekipleri kongrenin yapılacağı otelin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken çok sayıda arama noktası oluşturuldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin görevlendirdiği Çağrı Heyetinin organize ettiği tüzük kurultayını tanımayarak, 10 Temmuz’da Ankara Arena Spor Salonunda düzenlenecek kurultayı işaret etmişti.

MHP’de “Seçimli Olağanüstü Kurultay Yapılamaz” maddesinin değiştirilmesi için 1241 delegeden 543 delegenin imzası yetiyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam