Milyon Dolarlık Vurgun

Milyon dolarlık büyük vurgun ortaya çıktı. Onlarca kişiyi tuzağa düşüren Tayvanlı ve Çinli dolandırıcılık çetesi, Interpolü bile şaşırtan operasyonla çökertildi. Baskındaki detaylar herkesi hayrete düşürdü.

reklam
03 Haziran 2016 0
reklam
reklam

Çinli ve Tayvanlı dolandırıcılık şebekesi İzmir’in Urla ilçesini üs olarak seçti. Lüks villalar kiralayan 85 kişilik çete akıllara durgunluk veren yöntemlerle onlarca kişiyi tuzağa düşürdü.  Kendisine hedef olarak yine kendi ülke insanını seçen çete, genellikle Çinli ve Tayvanlı vatandaşları dolandırdı. Postacı kılığına giren çete üyeleri, aradığı insanlara vergi borcu olduğunu ve ödeme yapması gerektiğini söyledi.  Bu tuzağa kanmayan bazı Tayvanlı ve Çinli vatandaşlar, bu kez de telefonla kendini polis olarak tanıtan başka şebeke üyelerine devredildi. Bu yöntemle binlerce kişi şebekenin ağına düşerek paralarını kaptırdı.

MİLYONLARCA DOLAR AKTARDILAR

Şebeke farklı yöntemlerle kısa sürede milyonlarca dolar vurgun yaptı. Çete üyeleri, yakalanmamak için paraları da yabancı hesaplara havale etti. Türkiye’de ise kart kopyalayarak insanları tuzağa düşürmek için planlar yapan çete üyeleri bir ATM’ye kopyalama cihazı yerleştirdi. Bu çaba polis ekiplerinin durumu fark etmesiyle boşa çıktı.

1670774

ADIM ADIM ÇETENİN ÜSSÜNE ULAŞILDI

Kart kopyalama hayalini boşa çıkaran polisler, çok önemli bilgilere ulaştı.  Elindeki parçaları bir puzzle gibi birleştiren İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube ile Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çetenin üs olarak kullandığı evleri tespit etti.  Adım adım çeteyi izleyen güvenlik güçleri, villaları uzun bir süre havadan İHA’larla takibe aldı. Polisler, içeride onlarca kişi olduğunu ve bir kaç kişinin ise üyelerin ihtiyacını karşıladığını gördü.

da682575eca1c266a95949309a9ff6fb

DUVARLARA BİLE SES YALITIMI YAPTIRMIŞLAR

Operasyonun düğmesine basan 50 kişilik polis ekibi, yoğun güvenlik önlemleri eşliğinde üsse baskın yaptı. İçeriye giren ekipler, gördükleri karşısında şaşkına döndü. Baskında toplam 82 kişi gözaltına alındı. Villa içerisinde yapılan incelemeler, çete üyelerinin ne kadar profesyonel çalıştığını gözler önüne serdi. Polis ekipleri, şebeke üyelerinin sesin dışarıya duyulmaması için yalıtım sistemi yaptırdığını da belirledi. Baskınlarda onlarca cep telefonu, laptoplar, masa üstü bilgisayarlar, yerli ve yabancı onlarca sim kartlar ve Çinli ile Tayvan uyruklu 7 bin kişinin kimlik bilgileri ele geçirildi.

tayvanli-ve-cinli-dolandiricilik-cetesi-milyonlarca-dolar-vurgun-yapmis-7135487

INTERPOL BİLE ŞAŞIRDI

Türk polisinin yaptığı başarılı operasyon, uluslararası polis teşkilatı Interpol’ü bile şaşkına döndürdü.  Operasyonla ile ilgili ayrıntılı bilgiler Interpolle de paylaşıldı. İzmir Çin Başkonsolosluğu,  İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Asayiş Şube ekipleri ile Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, tarafından da tebrik edildi.

Öte yandan, gözaltına alınan 82 kişiden 10’u tutuklanarak cezaevine konuldu. Diğer şebeke üyeleri, sınır dışı edilmek üzere İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü’ne sevk edildi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam