Mübadele tarihi canlanıyor!

Didim Belediyesi tarafından, kamulaştırılması yapılan ve geçmişe ışık tutacak Mübadele Evi’nin restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İç ve dış tefrişatı aslına uygun olarak yapılan iki katlı Mübadele Evi, eski haline geri döndürülüyor.

26 Ağustos 2018 - 18:33 0
reklam
reklam

Oktay ÇİFTÇİ/Manşet Aydın-DİDİM- Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan’la olan mübadele sonucu Didim’e (eski adıyla Yoran’a) göç edenlerin anılarını yaşatmak amacıyla Didim Belediyesi tarafından alınan iki katlı tarihi evin restorasyonu tüm hızıyla sürüyor. Didim’in ilk yerleşim yeri olan Hisar Mahallesinde süren restorasyonda dış cephe aslına uygun olarak restore edilirken, iki katlı mübadil evinin içi de orjinale yakın şekilde düzenleniyor. Evin hasar gören duvarları elden geçirilerek büyük bir kısmı tamamlanırken, çatısı kaplama malzemeleriyle oluşacak doğal afetlere karşı güvenlikli hale getirildi.

Yüklenici firma, restorasyon çalışmalarının Eylül başlarında bitirileceğini belirtirken, Anıtlar kurulunun yapacağı son incelemenin ardından turizme kazandırılacak mübadil evinde o döneme ait sedir, perde, dokuma ve dikiş makineleri, mutfak araç gereçleri, tütün ve buğday yetiştiriciliğinde kullanılan araçlar, tabanca, kilim dokumaları, gaz lambaları, eski televizyon, radyo ve Yoranlıların mübadele yıllarında çekilen fotoğrafları yer alacak.

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam