“Nazilli basınından özür dileyin”

Nazilli Belediyespor kongresinde basına yönelik yapılan eleştiriler ardından gözlerin çevrildiği Nazilli Gazeteciler Cemiyeti’nden ilk açıklama geldi.

13 Haziran 2019 - 15:41 0
reklam

Nazilli Belediyespor’un olağanüstü kongresinde Nazilli Belediyesi’nin eski başkanı Haluk Alıcık ve kulübün eski başkanı Özgen Türker basına yönelik eleştirilerde bulunmuştu. Yaşananlar ardından gözlerin çevrildiği Nazilli Gazeteciler Cemiyeti sessizliğini bozdu.

“TAMAMEN SAFSATA”
Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özmen imzalı açıklamada, eleştirilerin Nazilli basın camiasını derinden üzdüğü ifade edildi. Gazetecilerin kamuoyunu aydınlatma görevini yerine getirdiklerine dikkat çekilerek “Nazilli Belediyespor futbolcuları ve teknik heyetinin dile getirilmediği başarısızlık konuşmaları sırasında hedefi saptırmak amacıyla eski yönetim kurulunun, basın mensuplarını ve Nazilli taraftarını suçlayıcı cümleleri tamamen safsatadan ibarettir.” denildi.

“YAPILANLAR YANLIŞ VE SUÇTUR”
Yerel basın mensuplarının dile getirdiği haber ve köşe yazılarının yalanlanmadığına işaret edilen açıklamada “İhanet’ kelimesi, ‘alacakların bağışlanması’ ve ‘borç çıkmazı’ üzerinden eleştiride bulunmak bu yazılarının tamamını doğrulamıştır. Gelir-Gider tablosunun tamamen insanların güvenine dayalı olduğu bir sistem asla ama asla kabul edilemez. Bu yapılanlar yanlış ve suçtur.” ifadesi kullanıldı.

“ÖZÜR DİLESİNLER”
Açıklamanın devamında Alıcık ve Türker’in yanı sıra kulüpte yaşanan aksaklıkların haber yapılmasından dolayı eleştirilerde bulunan Nazilli Kaymakamı İbrahim Küçük’ün ilçe basınından özür dilemesi gerektiği belirtildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

TFF 3. Lig ekiplerinden Aydın’ın profesyonel liglerdeki tek temsilcisi Nazilli Belediyespor’un dün gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurulu’nda yeni göreve seçilen Nurettin Özkat başta olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerine başarılar dileriz.

Dün gerçekleşen olağanüstü genel kurulun Dilek ve Temenni bölümünde konuşulan konular Nazilli’de spor camiasını olduğu kadar Nazilli Basın camiasını da derinden üzmüştür. Nazilli’de görev yapan basın kuruluşları ve gazetecilerin, kamu yararını koruma ve kamuoyunu aydınlatma görevini ifa ettiği apaçık ortada olan haberlerinin karalanmasının yanı sıra kulübün 2. Ligden 3. Lig’e düşmesi başta olmak üzere geçtiğimiz sezon kaçırılan 3. Lig şampiyonluğu ve play-off’larda elenme faturasının Nazilli Basınına kesilmesi tam bir talihsizliktir. Nazilli Belediyespor futbolcuları ve teknik heyetinin dile getirilmediği başarısızlık konuşmaları sırasında hedefi saptırmak amacıyla eski yönetim kurulunun, basın mensuplarını ve Nazilli taraftarını suçlayıcı cümleleri ise tamamen safsatadan ibarettir.

Nazilli Belediyespor’un maçlarında sahada basın mensupları oynamıyor, futbolculara basın mensupları taktik vermiyor, basın mensupları kulübü yönetmiyor. Nazilli basını başta olmak üzere Aydın’da görev yapan tüm basın mensupları iyi veya kötü olan gidişatı, yapılan hataları, yapılan doğruları tüm şeffaflığıyla kamuoyuna duyuruyor. Gazetecilik mesleği ve gazeteciler kimsenin hoşuna gitmesi amacıyla bu haberleri ve köşe yazılarını dile getirmiyor. Bir şehrin umutlarının olduğu, bir şehrin spor sevdalılarının olduğunu göz önünde bulundurarak, insanların doğruları bilmesini amaçlıyor. Yapılan yanlışlara da dur denmesini amaçlıyor. Son günlerde yerel basın mensuplarının, Nazillispor’un yararı için dile getirdiği haber ve köşe yazılarının hiçbir kelimesinin yalanlanmadığı ancak ‘ihanet’ kelimesi, ‘alacakların bağışlanması’ ve ‘borç çıkmazı’ üzerinden eleştiride bulunmak bu yazılarının tamamını doğrulamıştır. Gelir-Gider tablosunun tamamen insanların güvenine dayalı olduğu bir sistem asla ama asla kabul edilemez. Bu yapılanlar yanlış ve suçtur. Nazillispor’a daha fazla zarar vermemesi amacıyla detayına girmek istemediğimiz konular nedeniyle açıklamamızı uzatmak istemiyoruz.

Dünkü kongreden Nazilli basını ve Nazilli taraftarı için, haksız ithamlar ve eleştirilerde bulunan öncelikle eski kulüp başkanı Özgen Türker ve Nazilli Belediyesi eski belediye başkanı Haluk Alıcık’ın son olarak da kulüpte yaşanan aksaklığı haber yapıldığı için eleştiride bulunan İlçe Kaymakamı sayın İbrahim Küçük’ün; Nazilli Basın Camiasından özür dilemesini bekliyoruz. Nazilli basını olarak gazetecilerin son haftalarda yazdığı yazılardan dolayı Nazilli Belediyespor’un önünün açıldığını düşünüyor, Nazilli Belediyespor’a maddi ve manevi destek olan kulüp başkanları ve eski yöneticiler olmak üzere emeği geçen herkese de teşekkür ediyoruz. Ancak hatalı çalışmalar yapan eski yönetim kurulunun hatalarından da yeni yönetim kurulunun ders alması gerektiğini düşünüyoruz. Nazilli Basınının, Nazilli halkından aldığı güçle doğruları yazmaya devam edeceğini bildiriyor, gazetecilerin sahipsiz olmadığını tekrar dile getiriyoruz.

Ayrıca bu açıklama vesilesiyle tekrar dile getirmek gerekirse; Gazeteler toplum ya da dünyada ki olayları araştıran ve insanları bilgilendirmek için içeriği ekonomik, siyasi, spor, kültürel, sağlık, magazin gibi konular hakkında yazı yazan ve insanları bilgilendiren, toplumu ilgilendiren her konuyla ilgili haber, bilgi, yorum içeren ve günlük olarak ya da belirli kısa zaman aralıklarıyla yayımlanan yazılı araçlara verilen isimdir. Gazeteci ise, gazetecilik mesleğini icra eden; güncel olaylar, akımlar, konular ve kişiler hakkında bilgi toplayıp, olabildiğince tarafsız bir şekilde yayımlamaya gayret gösteren kişidir.
Saygılarımızla… (HABER MERKEZİ)

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-