Nazilli Devlet Hastanesinde ihmal iddiası!

Göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği Nazilli Devlet Hastanesinde hayatını kaybeden 9 yaşındaki Mert Kahveci’nin ailesi, doktoru suçladı. Acılı aile sorumluların cezalandırılmasını isterken, minik mert’in cenazesi İzmir adli tıp kurumuna sevk edildi.

reklam
24 Mayıs 2016 0
reklam

Erdal SAVAŞ/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan 9 yaşındaki ilköğretim okulu öğrencisi Mert Kahveci’nin ölümü, Aydın’ın Nazilli ilçesini yasa boğdu. Morg önünde gözyaşı döken Kahveci ailesi, gece saat 01.00 sularında hastaneye gelmeyip acil doktorundan Whatsapp üzerinden röntgen filmini yollamasını isteyen Doktor E.Ö’yü suçladı.

Nazilli Devlet Hastanesinde ihmal iddiası!

Nazilli Cumhuriyet Savcılığının soruşturma başlattığı olay, edinilen bilgiye göre şöyle gelişti; Geçtiğimiz Cumartesi gecesi saat 01.00 sularında göğsünün ağrıdığını söyleyen 9 yaşındaki Mert Kahveci, şikayetleri artınca ailesi tarafından Nazilli Devlet Hastanesi acil servisine getirildi.

Burada yapılan ilk muayenenin ardından acil doktoru V.Ş, talihsiz yavrunun göğüs röntgenini çekip durumu çocuk uzmanı Doktor E.Ö’ye bildirdi.

 

Telefonda aldığı bilgiler üzerine acil doktoru V.Ş’den çekilen röntgen filmini Whatsapp’tan kendisine yollamasını isteyen E.Ö, sabah hastaneye geleceğini söyleyerek cep telefonundan durumunu incelediği 9 yaşındaki çocuğun hastaneye yatırılmasını istedi.

KAN KUSARAK ÖLDÜ

Whatsapp üzerinden çocuklarının röntgen filmini istediğini iddia ettikleri çocuk uzmanı Doktor E.Ö’nün Pazar günü öğlen saat 12.45 sularında hastaneye geldiğini, bütün ısrarlara rağmen kendilerinin daha teşekküllü bir hastaneye sevk edilmeyip Mert’in göz göre göre ölüme yollandığını savunan acılı baba Şahin Kahveci, morg girişinde eşine sarılarak gözyaşı döktü. Anne Elvan Kahveci ise yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi. Kardeşinin ölüm haberini alarak hastaneye koşan minik Mert’in abisi Melih Kahveci ise, babasına sarılarak gözyaşlarına boğuldu.

İstiklal İlköğretim Okulu 3. Sınıf öğrencisi Mert’in doktor ihmali sonucunda hayatını kaybettiğini ileri süren acılı anne ve babası Şahin-Elvan Kahveci çifti, sorumluların cezalandırılmasını isterken, hastane çıkışında kendilerini teselli etmeye çalışan yakınlarına şu sözlerle dert yandı;

“Göğüs kafesim ağrıyor, nefes alamıyorum” dedi çocuk. Acildeki doktor filmini çektirdi. Kan tahlili yaptırdı.  Ondan sonra çocuk doktorunu aradı. Çocuk doktoruna filmleri whatsapp tan gönderdi. Doktor da telefondan ‘bu hastayı yatırın’ dedi. ‘şu ilaçları verin yatırın ben sabah geleceğim kontrol edeceğim’ dedi. Pazar saat 12 de gelmiş. Kontrol etmiş. Eşim beni aradı, doktor geldi acil ilaçlar lazımmış. Hemen reçeteyi alıp ilaçları aldım.  B 2 vitamini yazmış ama burada yokmuş. Sadece eksik olan oydu. Dediği ilaçları aldım geldim. ‘bu ilaçları kullanınca sıkıntı kalmayacak’ dedi. Doktor bey dedim. Ben çocuğun durumunu iyi görmedim. Bizi gönderin. Sevk edin. Bizim İzmir de tanıdık doktorlarımız var dedim. Bizim sevkimizi yapın dedim. Doktor bey, ‘öyle bir şey olsa sevk ederim’ dedi. ‘sevke gerek yok’ dedi. Akşam oldu çocuk daha kötü oldu. Ertesi gün oldu çocuk daha kötü oldu. Saat 3 ten sonra artık çocuk kan kusmaya başladı. Doktoru aradım. Oradaki görevlileri çağırmama rağmen gece 3’te filmi çekildi. 5’te bir daha filmi çekildi. Doktor saat 6,45’te geldi. Geldiğinde çocuk zaten eks olmuştu. Nabız sıfıra düşmüştü. Ben kontrol ettim. Çocuğun ağzından burnundan kan gelmeye başlamıştı.”

AKRABASI YALVARMIŞ

Ölümüyle başta ailesi olmak üzere yakınlarını yasa boğan minik Mert’in cansız bedeni kesin ölüm nedeninin anlaşılması için İzmir Adli Tıp Kurumuna sevk edilirken, talihsiz yavrunun bir yakını, Doktor E.Ö’ye yalvarmasına rağmen, kendilerinin bir başka hastaneye sevk edilmediğini öne sürdü.

ŞEKER KOMASINA MI GİRDİ?

Bu arada, Nazilli Devlet Hastanesi yöneticisi Doktor Şafak Çalışkan, yaşananlar karşısında bir açıklama yapmazken, ailenin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmanın neticesine bakarak gereğinin yapılacağını kaydetti.

Öte yandan, göğüs ağrısı şikayeti ile Nazilli Devlet Hastanesine kaldırılıp hayatını kaybeden 9 yaşındaki Mert Kahveci’nin bir yakını ise, minik yavruya ilk etapta vücutta bakteriyel enfeksiyon teşhisi konulduğunu, 131 olan şeker değerinin ise enfeksiyonun artması üzerine 355’ye yükseldiğini ileri sürerek bunun da kalp krizi ya da şeker koması riskini beraberinde getirdiğini iddia etti.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam