Nazilli Devlet Hastanesi’nde sıcak alarmı!

Nazilli’de mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları yaşamı olumsuz etkiledi. Son günlerde sıcak havalara bağlı yaşanan rahatsızlıklarda artış olduğunu kaydeden Nazilli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Cem Ünde, boş yatakların neredeyse kalmadığını belirterek önemli uyarılarda bulundu.

reklam
24 Haziran 2016 0
reklam

1234

Mustafa TÜRKAN/ Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ-Nazilli’de 50 dereceye yaklaşan hava sıcaklıkları vatandaşı olumsuz etkiliyor.

Uzmanlar sıcak havaların Kalp, şeker, tansiyon ve felç geçirme riskini tetikleyebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bu konuda önemli açıklamalarda bulunan Nazilli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor A. Cem ünde özellikle ramazan ayını da dikkate alarak vatandaşları bol su tüketimi ile öğle saatlerinde dışarı çıkmamaya davet etti.

Nöroloji Uzmanı A. Cem ÜNDE yaptığı uyarılarda sıcakların can kaybına yol açabileceğine dikkat çekerek, ‘’ Bildiğimiz gibi normalde havalar ısındıktan sonra grip ve enfeksiyonlar da azalma gözlemleniyor. Hastanede hasta sayısının azalması beklenirken, sıcakların artmasıyla birlikte dün itibariyle hastanemizde boş yatak kalmamış durumda. Rakamları hemen çıkaramam fakat hastaneye yapılan hasta girişlerinde yüksek oranda artış mevcut. Baygınlık, kalp, tansiyon, şeker, inme ve felç geçirme ile hastanemize gelen hasta oranı diğer hastalıklara göre çok daha fazla. Gelen hastalarımız genellikle 50 yaş üstü yaşlılar. Tansiyon, Şeker ve kalp hastaları onları toparlayıp ayağa kaldırmamız için 3 ila 4 gün gerekiyor. Mecburen yatış veriyoruz. Gençlerimiz bir serumla ayağa kalkabiliyor ama yaşlılarda tam aksine ilaç tedavisine başlamamız gerekiyor.’’ Dedi.

123

Sıcaklara karşı alınması gerekenler konusunda önemli açıklamalar yapan Ünde, ‘’Ramazan ayının girmesiyle haklı olarak insanlarımız oruç tutmak istiyor fakat sağlıklarını tehlikeye atıyorlar. Onlara diyoruz ki oruç tutun ama 10 gün 15 gün de sonlandırın. İlaçlarınızı kullanın bol su tüketin yoksa daha sonrasında felç geçirirsiniz. Sağlığınızı kaybettiğinizde oruç tutamaz hale geleceksiniz diyoruz. Ortalama 70 kilo bir insanın günde 3.5 LT. su tüketmesi gerekiyor. Bizler bunun rahat  bir litresini çay ile tamamlıyoruz fakat bunu suya dönüştürmek gerekiyor. Öğle vakitlerinde kesinlikle dışarı çıkmasınlar. Değinmek istediğim diğer bir konu ise motosiklet ve bisiklet kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bırakın motosiklet ve bisikleti klimasız araba kullanımına bile karşıyım. Sıcaktan bayılan insanlar var direksiyon başında benzer bir durum meydana gelse kazaya sebep olmuş olur. Bu daha fazla insan için tehlikeli bir durum. ‘’ ifadelerini kullandı.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam