Nazilli ilk sırada

2016 yılında Aydın’da 6 milyon 790 bin 191 incir ağacı varken, 2017 yılında bu sayı artış gösterdi. Ağaç sayısı 6 milyon 811 bin 346 oldu. Bu ağaçların, büyük çoğunluğunun ise meyve verdikleri tespit edildi.

15 Mayıs 2018 - 10:57 0
reklam

Merve Danışman / Manşet Aydın- EFELER- Aydın Ticaret Borsası, 2017 yılı İncir Sektör Raporu’nu yayınladı. İncirin tarihine, Türkiye’deki ve Aydın’da ki üretim miktarına, ihracat ve ithalat oranlarına yer verilen raporda, Aydın’da geçen yıllara oranla incir ağacı sayısının arttığı belirtildi.

Açıklamaya göre, ilde 2017 yılında 185 bin 412 ton yaş incir üretildi.
Bu miktar Türkiye incir üretiminin yüzde 60,6’sını kapsıyor.

6 MİLYON 811 BİN 346 İNCİR AĞACI

İncir istatistikleri yıllara göre incelendiğinde ağaç sayısının yıl geçtikçe arttığı gözlemlendi.

2016 yılında Aydın’da 6 milyon 790 bin 191 incir ağacı varken, 2017 yılında bu sayı artış gösterdi. Ağaç sayısı 6 milyon 811 bin 346 oldu. Bu ağaçların, büyük çoğunluğunun ise meyve veren ağaçlar olduğu tespit edildi.

EN ÇOK ÜRETİM GERMENCİK VE NAZİLLİ’DE

Rapora göre, Aydın’da en çok incir yetişen ilçeler Germencik ve Nazilli oldu. 2017 yılında Germencik’te 1 milyon 444 bin 610 ağaç bulunurken, 18 bin 100 ton üretim gerçekleştirildi. Nazilli’de ise, 1 milyon 819 bin 960 incir ağacı bulunuyor. Bu ağaçlardan 17 bin 350 tonluk üretim elde ediliyor.

EN ÖNEMLİ SORUN ÜRÜN TANITIMI VE PAZAR

İncir sektöründe yaşanan başlıca sorunlara da yer verilen raporda, en çarpıcı noktaların incirin tanıtımı ve pazarı olduğu dikkat çekti.

Türkiye’nin kuru incir ihracatının büyük bir bölümünü Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiği belirtildi.

Raporda, “Bu kapsamda ihracat yapılan pazarların devamlılığı ve korunması yeni pazarlar kazanılması, dış pazarlarda artan standartlara cevap verebilecek ürünlerin sağlanması ve ürünün tanıtılmasını sağlayacak çalışmaların artırılması gerekmektedir” denildi.

Raporda dikkat çeken sorunlar ve öneriler şöyle:

“Pazarlama sorunlarının giderilebilmesi açısından üreticilerin örgütlenmeleri, ürünün serbest piyasada fiyatının oluşabilmesi için çok fazla alıcı ve satıcının bir arada bulunması gerekmektedir.

Kuru İncir piyasasındaki belirsizlik ve oluşan fiyat istikrarsızlığının ihracatçılar arasında yarattığı olumsuz rekabeti, ithalatçı ülkelerin kendi lehlerine kullanmaları nedeni ile ihraç fiyatlarının düşmesi sonucu ülkeye giren döviz miktarında azalma olmaktadır.

Tüketicilerin eğilimleri sağlıklı ürün tüketmeye yönelmektedir. Aydın’da yetişen incir için organik belgesi alınması yönünde çalışma yürütülerek ürüne talep ve ürünün katma değeri arttırılmalıdır.

Tüketicilerin bu ürüne yönelmesi ürünün marka algısı, ürüne talebi, ürünün fiyatını etkilemektedir. Bu doğrultuda ürüne yönelik marka imajı oluşturulmalı ve ürünü çekici kılmak adına ambalaj çalışması yapılmalıdır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort