Nazilli inciri için önemli adım

İncirde kaliteyi artırmak için geçen yıl başlatılan proje kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Nazilli’ye bağlı kırsal Bağcıllı Mahallesi’ndeki üreticilere incir kurutma tüneli ve kerevet dağıttı.

11 Ağustos 2018 - 13:32 0
reklam

Nazilli’ye bağlı Kırsal Bağcıllı Mahallesinden bu yıl başvuruda bulunan üreticilere kurutma tünelleri, kerevetleri ve belgeleri düzenlenen törenle teslim edildi. Bakanlık desteğiyle incir kurutma tüneli ve kerevet projesine katılan 6 üreticiye belgelerini teslim eden Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, kurutma tüneline girerek kurutulmak üzere hasat edilen incirleri kerevetlere serdi. Porje, Türkiye’de ilk kez Aydın’daki 8 ilçede geçen yıl başlatılmıştı. Proje kapsamında 2017’de 20, 2018’de 10 olmak üzere toplam 30 kurutma tüneli ve kerevet dağıtıldı. Kurutma tüneli ve kerevet projesine katılan 6 üreticiye belgeleri Vali Köşger tarafından verilirken törene Nazilli Kaymakam Vekili ve Sultanhisar Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Dönertaş, İŞKUR Aydın Müdürü Rahmi Terzi, daire müdürleri, muhtarlar, dernek ve STK temsilcileri, incir üreticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İNCİRDE KALİTEYİ KORUMALIYIZ”
Törende konuşan Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Fuat Fikret Aktaş, “İncirde kaliteyi artırmak için kurutma kerevetlerde yapılmalı, yaprak ve yabancı otlarla temas olmamalı, gece kerevetler örtülmelidir. Küf oluşmaması için tam bir kurutma sağlanmalı ve kurutulan incirler kasalarla depolarda muhafaza edilmelidir” dedi.

“AVRUPA’DA İLAÇ NİYETİNE SATILIR”
İncirin çok değerli bir meyve olduğunun altını çizen Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, “Biz incirin kıymetini maalesef bilmiyoruz. Bu incir Avrupa’da olsa ilaç niyetine satılır. Bölgemizde yetişen incirin kalitesini ve verimliliğini artırmamız gerekiyor. Yalnızca üretimi değil pazarlanmasıyla ilgili çalışmalarımız da olmalı” dedi. (İHA)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-