Nazilli’de bir devir sona erdi!

Aydın’ın en büyük ilçesi Nazilli’de bir devir sona erdi. Cumhuriyetin ilanından sonra, Sümerbank Fabrikasının da etkisiyle uzun yıllar bölgenin ekonomi, kültür ve sanat merkezi haline gelen Nazilli’deki iki sinemanın kapısına kilit vuruldu.

reklam
22 Eylül 2016 0
reklam

dsc_0123

Emre SARITEKNECİ/Aydın Haber Ajansı/NAZİLLİ-150 bini aşan nüfusuyla 40 ilden daha büyük bir yoğunluğa sahip olan Aydın’ın Nazilli ilçesinde bir devir sona erdi.
15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra başlatılan Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ve Paralel Devlet Yapılanması (PDY) soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan iş adamları A.V.Y ile Ö.F.E’nin işletmeciliğini yaptığı iki ayrı sinema, karanlığa gömülen perdeleri gibi kapılarını da kapattı.
Nazilli Belediyesi Mehmet Yüzügüler Kültür Merkezi kompleksi içinde yer alan ve belediye tarafından A.V.Y.’ye kiralanan sinema ile Hürriyet Caddesi 139. Sokak içinde işletmeciliğini Ö.F.E.’nin yaptığı sinemanın yaklaşık bir aydır kapalı olduğu öğrenildi.
Nazilli’de bulunan iki sinema salonunun kapısına kilit vurulmasıyla birlikte şaşkınlık yaşayan sanatseverler, İsabeyli istikametinde yer alan ve yakın tarihte açılışı gerçekleştirilen alışveriş merkezi içinde faaliyete geçen sinema salonlarına giderek Hollywood ve Yeşilçam’ın son filmlerini takip etmeye çalışıyor.

NAZİLLİ SİNEMASIZ KALDI
Cumhuriyetin ilanından sonra ilçede kurulan Sümerbank basma fabrikasının etkisiyle bölgenin kültür, sanat ve ekonomi merkezi haline gelen Nazilli, sinema ve tiyatro salonlarıyla Türkiye’nin modern yüzünü temsil etti. Sıcak havalarda yazlık, soğuk havalarda ise kışlık salonları dolduran Nazillililer, beyaz perdeye yansıyan filmlerde usta oyuncuların ortaya koyduğu performanslarla aşka ve mutlu sonlara tanıklık etti.
Nazillililer Ömer Lütfü Akad’ın ‘kanun namına’ filmiyle tanıdı Ayhan Işık’ı, Ekrem bora’yı 1956 yılında çevrilen ‘Alın Yazısı’ ile. Yılmaz Güney’i ise Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Bu Vatanın Çocukları’ ve ‘Alageyik’ filmleriyle tanıdı.
Cüneyt Arkın, Tarık Akan, Kadir İnanır, Fatma Girik, Hülya Koçyiğit, Gülşen Bubikoğlu ve Türkan Şoray yıllarca ev halkından biri oldu.
Sinemaya gitmenin en keyifli anlarını ise verilen 15 dakikalık aralarda yaşadı Nazillililer, patlamış mısır ve soğuk Madran Gazozu ikramiyesi gibiydi filmlerin.
Uzun yıllar, hayatın gerçeklerinden yansıyan filmleri izledi yaşlısı genci ve gün geldi kapattı kapılarını sinema salonları.
SON ya da THE END!..

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam