Nazilli’de Çarşamba krizi

“Esnafın ekmeğiyle oynamayın”

16 Ağustos 2018 - 17:52 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ-  Nazilli Manavlar Esnaf Odası’nın Çarşamba pazarını Dumlupınar Mahallesi’ne taşıma düşüncesi ortalığı karıştırdı. Kestane Camii çevresinde bulunan pazarcılar duruma tepki gösterdi.Esnaflardan bazılarının şikayeti doğrultusunda Nazilli Manavlar Esnaf Odası’nın Kestane Camii çevresinde kurulan Çarşamba pazarını Dumlupınar Kapalı Pazaryeri’ne taşıyacağı söylentileri, pazarcıları ve esnafı isyan ettirdi.

“ESNAFIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN”
Pazar esnaflarından Harun Arısay, “Uzun yıllardır burada sergi açıyoruz. Dumlupınar pazarına taşınmak istemiyoruz. Soruyoruz gönderecek kişilere ‘Orada alışveriş yapıyor musunuz?’ diye. Bize. ‘Yapmıyoruz’ cevabını veriyorlar. Böyle tarihi bir pazar bir şikayetle nasıl dağılır. 100-150 esnafın ekmeğiyle nasıl oynanır!” diyerek duruma olan tepkisini dile getirdi.

“MAĞDUR OLURUZ”
Arslanlı Mahallesi’nden gelerek pazarda satıcılık yapan Hatice Özge de, ”Biz ekmek davası için koşturuyoruz. Aylığımız yok. Memur insan geliyor, burada masrafını görüyor. Ben Dumlupınar’a kadar nasıl gideyim bu yaşta. Benim gibi bir çok esnaf var. Pazar buradan kalkarsa mağdur oluruz.” diye konuştu.

“BURADA HERKES EKMEK YİYOR”
Çarşamba pazarından büyük bir kesimin ekmeğini kazandığını belirten Çay ocağı işletmecisi Servet Tuğaç, “11 yıldır burada işletmecilik yapıyorum. Çarşamba ve Perşembe pazarları bizim temel geçim kaynağımız. Haftanın iki günü daha fazla kazanıyorum. Pazarın kalkmasını istemiyoruz. Burada herkes ekmek yiyor. Eğer Pazar buradan kalkarsa bizim işlerimiz düşecektir.” dedi.

“BURASI TARİHİ BİR PAZAR”
Çarşamba pazarının tarihi bir özelliği bulunduğuna dikkat çeken peynirci Nuri Tüysüz, “Nazilli’nin Perşembe pazarından sonra en eski pazarının Dumlupınar’a taşınmasını istemiyoruz. Bu ekonomik krizde bu uygulama işlerimizi olumsuz yönde etkiler.” ifadelerini kullandı.

“DUMLUPINAR’A ULAŞIM ZOR”
Genellikle köylü vatandaşların oluşturduğu pazar esnafının Dumlupınar Mahallesi’ne gidemeyeceğini kaydeden 55 yaşındaki Seray Aydın, evlerinden rahatça ulaştıkları pazarın kalkmamasını istedi.

“DUMLUPINAR VE PERŞEMBE PAZARINI GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”
Pazar krizinin bir diğer cephesinde bulunan Nazilli Manavlar Esnaf Odası Başkanı Kemal Cansız, “Dumlupınar ve Perşembe pazarını güçlendirmek için böyle bir değişikliğe gitmek istediklerini belirterek, “Çarşamba pazarını kaldırma düşüncemizin nedeni orada bulunan manav arkadaşlarımızın iş yapmasını sağlamak. Öte yandan Dumlupınar pazarını canlandırmak. Yalnızca Çarşamba Pazarı’nı değil, Yıldıztepe’de kurulan pazarı da kaldırıp Şirinevler Pazarını canlandırmayı düşünüyoruz. Çarşamba pazarı kalkarsa Perşembe pazarı güçlenir. Yarın bir gün sıkıntı yaşanırsa eğer bunun hesabını kim verecek. Belediye zabıta müdürüyle oturup konuştuk bakalım süreç neyi gösterecek. Kendi kafamıza göre bir iş yapmıyoruz” dedi.

“PAZAR KALKMAYACAK”
Belediye Başkanı Haluk Alıcık ise pazarın kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi. Alıcık, “Birkaç esnafın zabıtaya şikayeti var. Ama orası yıllardan beri gelen tarihi bir pazar. Çocukluğumdan bu yana orası var. Bir tek Cumhuriyet Mahallesi’ndeki pazarı Turan’daki kapalı Pazaryerine taşıyacağız. Manavlar odasının İsabeyli pazarını canlandırma gibi bir talebi var. Ama oradaki Pazar kaldırılmayacak aynen devam edecek” diyerek pazarcı esnafının yüreğine su serpti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-