Nazilli’de ‘Gencer’ bereketi!

Nazilli’de Kurban Bayramı’nın 4. günü kutlanan “GENCER” deyim yerindeyse izdihama neden oldu. Aydın’ın birçok ilçesinden gelen pazarcı esnafı ve macun satıcılarının yüzü güldü.

reklam
15 Eylül 2016 0
reklam

dsc_0213

Eşref ÖZBAĞCI/Aydın Haber Ajansı-NAZİLLİ- Geleneksel olarak kutlanan “GENCER” günü Nazilli’ye bereket getirdi.
Nazilli’de Ramazan ve Kurban Bayramı’nın 4. günü kutlanan “GENCER”, hem vatandaşın hem de esnafın yüzünü güldürdü. Gencerin Perşembe gününe denk gelmesi sebebiyle sosyete pazarı ve çevresinde büyük hareketlilik yaşandı.

ESNAF HEM MUTLU HEM DERTLİ
Gencer nedeniyle çevre ilçelerden gelerek sergisini açan birçok esnaf yaşanan hareketlilik nedeniyle adeta 2. bayramı yaşadıklarını söyledi. Bazı esnaflar ise gencer gününün Perşembe gününe denk gelmesinden dolayı yer konusunda mağdur olduklarını söyleyerek belediyeden yardım istedi.
Vatandaşların gösterdiği ilgiden oldukça memnun olduğunu söyleyen macun satıcısı Çağlar Vural, “10 yıldır baba mesleği olan bu işi yapıyorum. Bu gencer günü Ramazan Bayramı’ndakine göre çok daha verimli. Allah bereket versin. Macunun da baklavanın da kilosunu 10 liradan satıyoruz. Burada tek sorunumuz yer. Geleneksel olarak kutlanan gencer günü için belediyemizden yer istiyoruz. Yetkililer sesimizi duysun ve bizlere yardımcı olsun, Bu kültür yok olmasın.” dedi.
Manisa’dan Nazilli’ye gelerek macun satan 56 yaşındaki Mustafa Gül isimli esnaf ise 37 yıldır bu işi yaptığını söyleyerek müşteri memnuniyetinin yanı sıra şikayetlerinden bahsetti. Gül, “Bizler elimizden geldiğince hijyene dikkat ediyoruz fakat belediye yetkilileri bize yardımcı olmuyor. Daha önce bize vermiş oldukları yer gayet iyiydi ama şimdi bizi sürekli araçların geçtiği yerde, tozun toprağın içinde sergimizi açıyoruz. Malzemelerimizin üstü kapalı değil. Kendi imkanlarımızla elimizden geldiğince kapatıyoruz. Lütfen buna bir çözüm bulsunlar. Bize üstü kapalı bir yer göstersinler, oraya gidip tezgahlarımızı açalım ve vatandaşlara sağlıklı hizmet verelim.” şeklinde konuştu.
Öte yandan sabah saatlerinde sakinliğini koruyan pazar yerlerinde öğleden sonra sıcaklığın etkisini kaybetmesiyle büyük hareketliliğin yaşandığı görüldü.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam