Nazilli’de hırsızlar camilere dadandı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde aynı gün içinde iki camiye hırsız girdi. Camilerden Kuran-ı Kerim, hoparlör ve vantilatör çalındı. Şahıslar aynı gün içinde polis tarafından yakalandı.

09 Temmuz 2018 - 13:26 0
reklam

Emre Sarıtekneci / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Nazilli’de camilere dadanan hırsızlar “yok artık” dedirtti. Geçtiğimiz günlerde öğle saatlerinde Kurtuluş Mahallesi Zeytinlik Camii kitaplığından Kuran-ı Kerim başta olmak üzere 25 cilt kitap çalındı. Öğle namazı ile ikindi namazı arasında vatandaşların ibadetlerini yapması için camilerin kapısının açık olduğunu gözlemleyen hırsızlar, saat 16.00 sularında ise bu kez Yeşil Mahalle’de bulunan Gül Camii’ne girdi. Camide hiçbir vatandaşın olmamasını fırsat bilen hırsızlar camideki vantilatör ve hoparlörü çalarak kayıplara karıştı.

“VATANDAŞIN YARDIMLARIYLA ALINMIŞTI”
Yeşil Mahalle’de ikamet eden ve Gül Cami derneği başkanı 75 yaşındaki Bayram Aktaş, yaşanan hırsızlık olayına isyan etti. İkindi namazında vantilatörün yerinde durduğunu söyleyen Aktaş, “Vatandaşlarımız namazını kılsın, ibadetini yapsın diye caminin kapılarını yatsı namazına kadar açık tutuyorduk. Vicdansız hırsızlar camimize girerek vantilatörümüzü ve hoparlörü çalarak kaçmışlar. Akşam namazında vantilatörün yok olduğunu fark ettik. Cami içinde arama yaptığımızda hoparlörün de olmadığını anladık. Vatandaş olarak daha dikkatli olmamız ve camimize sahip çıkmamız lazım. Çalınan vantilatör ve hoparlör hepimizin parasıyla alınmıştı” dedi.

Zeytinlik camiinde müezzin olarak görev yapan Hüseyin Öztürk ise camiden yaklaşık 25 ciltlik kitabın çalınmasını şaşkınlıkla karşıladı. Hırsızların daha önce camideki çeşmeleri çaldığı söyleyen Öztürk, “Camimizin kitaplık bölümünde bulunan Hadislerle İslam, İslam Tarihi, 1200 sayfalık Tenbihül Gafilin ve Kuran-ı Kerim kitaplarımızı çaldılar. Bunlar zaten vatandaşlarımızın okuması için buradaydı. Bu kitapları camimizde de okuyabilirlerdi” şeklinde konuştu.
Mahalle sakinleri özellikle Kur’an-ı Kerimin çalınmasından rahatsız olduklarını ifade etti.

Olayın failleri olduğu belirlenen 20 yaşındaki A.K.B. ve 29 yaşındaki A.Y. aynı gün içinde Asayiş Büro Amirliği ekiplerinin başarılı operasyonu sonucu kıskıvrak yakalandı. Adliyeye sevk edilen şahıslar adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Cami içerisindeki kitaplar Cami din görevlilerine teslim edildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort