Nazilli’de inşaatçılar dertli

İnşaat Mühendisleri Odası Nazilli Temsilcisi Serhat Oymak, artan demir ve beton fiyatları nedeniyle inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini söyledi. Oymak, dövizdeki oynama nedeniyle bir çok firmanın işlerini askıya aldığını belirtti

10 Eylül 2018 - 14:14 0
reklam

Mustafa ÇELİK/Manşet Aydın-NAZİLLİ- Dövizdeki dalgalanma inşaat sektörünü vurdu. Demir ve beton fiyatlarının artış yaptı. Bir çok firma yüksek malzeme maliyeti nedeniyle işlerini askıya aldı. Hal böyle olunca İnşaat Mühendisleri Odası Nazilli Temsilcisi Serhat Oymak konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“FİYATLAR İKİ KAT ARTTI”
Malzeme fiyatlarının 2 yıl önceye oranla 2 buçuk kat arttığına dikkat çeken Sehat Oymak, “Demir fiyatlarının çok eski değil sadece 2 yıl öncesi 1200-1300 TL seviyelerindeyken, günümüzde fiyatlarda muazzam artışın inşaat sektörüne gerçekten zorladığı ve hatta durma noktasına geldiği açık ve nettir. Fakat geçtiğimiz aylar içerisinde dövizin zaman zaman sabit kaldığı ve hatta düşerken bile demir fiyatlarının artması anlaşılır gibi değilken şuan günümüz itibariye kurların tavan yapması ile demir fiyatlarının 4500 TL seviyelerine kadar yükselmesine sebep olmuştur. Uzmanlara göre demirin ihraç edilmesi gibi sebeplerde bu artışın içinde yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“SEKTÖR DURMA NOKTASINA GELDİ”
Artan fiyatlar nedeniyle inşaat sektörünün durma noktasına geldiğini belirten Oymak, “Şuan demir deki artış tamamen kura endekslenmiş olmakla birlikte tüm inşaat sektörünü sert bir şekilde etkilediği gibi malzeme fiyatlarında muazzam bir artış olduğu ve bu zamlardan kaynaklı artış ,konut fiyatlarına yansımıştır. İnşaat sektörü ekonomide yeri çok önemli olmak la beraber bu sektörün yavaşlaması beraberinde birçok sektöründe yavaşlaması hatta durmasına sebep olmuştur. Demirde fiyat arttıkça inşaat sektöründe de tansiyon yükselmeye başlamıştır. Şuan günümüz şartlarında inşaat m^2 maliyetini hesaplamak gerçekten çok güçtür ve her gün yeni bir ürüne zam gelmektedir. ” dedi.

“KONUT ALIM SATIMI YATIRIM OLARAK GÖZÜKMÜYOR”
Artan banka faizleri nedeniyle konut alım satımının yatırım aracı olarak görülmediğini vurgulayan Serhat Oymak, “Ayrıca banka faizlerindeki ve dövizdeki artış hazırda parası olan kişiler için kaçınılmaz bir gelir kapısı olmuştur. Konut alımı satımı şuan için yatırım aracı olarak görülmemektedir ve de bu sebepler ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Ev sahibi olmak isteyenler için Banka kredisi ile alım satım şuan için durma noktasına gelmiştir çünkü oranlar yüksektir. Çekilecek olan krediye geri ödeme hayli yüksek olduğu için şuan izlenimlerimize göre beklemeye geçilmiştir” şeklinde konuştu.

“YENİ PROJELER YAPMAK İMKANSIZ”
Bölgede yeni projeye başlamanın artan fiyatlar nedniyle imkansız olduğunu ifade ederek şunları söyledi:
“Talep olmayınca yeni projelere geçmek, yeni yerlere başlamak bu zamlarla akıl işi değildir sanırım bir süre piyasa şartlarında beklemekten başka çare görünmüyor. Bu konudaki en büyük temennimiz kısa süre içerisinde piyasanın kendini toparlaması ve her şeyin normale dönmesidir.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-