Nazilli’de İşsiz Sayısı

İşkur Nazilli Şube Müdürü Şahin Altunkurt, kurumun çalışmaları ve işsizlik rakamlarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Altunkurt, “ Son iki ayda 13 bin 969 kişi iş başvurusunda bulundu, fakat firmalar aradığı elemanı bulamıyor” dedi.

reklam
04 Kasım 2016 0
reklam

123
Yağmur Aşık/ Aydın Haber Ajansı/ NAZİLLİ- Nazilli İşkur Şube Müdürü Şahin Altunkurt, Nazilli’de yaşanan işsizlik ve işçi bulamama sorunu ile ilgili bilgiler verdi. Ekim ve Nisan aylarında işsizlik oranında gözle görülür bir artış olduğunun altını çizen Altunkurt, yaşanan sıkıntının turizm sezonun bitmesi ile ilgili olduğunu belirtti.
“Nazilli’de işsiz kesimin yaş aralığı 18 ve 25, genellikle üniversite mezunu kesim. Bunun nedeni ise işverenlerin, üniversite mezunu gençlerin ücret beklentilerine cevap verememesi” diyen Altunkurt, kurumun bu sorunun önüne geçmek için ‘İşbaşı Eğitim Programı’ uyguladığını ifade etti.

İşçi Bulma Kurumu’nca düzenlenen İşbaşı Eğitim Programı’nda kuruma kayıtlı kişilerin, deneyim edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulama görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amaçlanıyor. Uygulamanın 2017 yılında da devam edeceğinin müjdesini veren Şahin Altunkurt, “6 ila 12 ay arasında işçinin tüm maliyetlerini biz karşılıyoruz ve işverenden de istihdam sağlamasını istiyoruz. Bu uygulama ile hem yeni mezun vatandaşlar tecrübe kazanıyor hem de istihdam sürekliliği sağlanıyor” dedi.

“15 Temmuz Süreci İşsizliği Artırdı”
İş bulma konusunda yaşanan durgunluğun aşılacağını belirten Altunkurt, “15 Temmuz sürecinin ardından işsizlik oranları ciddi düzeyde arttı. İşveren, alım konusunda önünü göremediği için sabit elemanlarıyla işi yürütmeye çalışıyor. Ağustos ve Eylül ayları işe alımlarının yoğun olduğu dönemler olmasına rağmen 15 Temmuz girişiminin ardından beklediğimiz artışı göremedik” dedi.

“Meslek Lisesi Mezunları Rahatlıkla İş Bulabiliyor”
Ocak ve Eylül ayları arası dönemde 3 bin 400 işverenin başvurduğunu söyleyen Altunkurt, bu ihtiyacı yalnızca 1.950 kişi civarında karşılayabildiklerini ifade etti. “Karşılayamama sebeplerimizin başında vasıfsızlık geliyor. Genel olarak metal sanayi, tornacı, kaynakçı gibi mesleklerde talebi karşılayamıyoruz. Meslek liselerinin bu bölümlerinde yeterli sayıda öğrenci yok. Fakat bu bölümleri bitiren öğrenciler staj yaptığı dönemlerde bile rahatlıkla iş bulabiliyor” diyen Altunkurt, meslek lisesi mezunlarının işsizlik problemi yaşamadığının altını çizdi.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam