Nazilli’de Ramazan’ın ilk cumasına yoğun ilgi

Cuma hutbesinde “Kudüs, işgal edilmeye çalışılmaktadır. İçinde bulunduğumuz zorluklardan, acılardan, mahrumiyetlerden kurtulabilmek için her birimiz olanca gücümüzle çalışalım. İnancımızı, değerlerimizi yaşayalım ve gelecek nesillerimize öğretelim” denildi.

18 Mayıs 2018 - 16:42 0
reklam

Mustafa Çelik / Manşet Aydın-NAZİLLİ- Ramazan ayının ilk Cuma Namazı’nda Nazilli’de camiler tıklım tıklım doldu. Camiye sığmayan vatandaşlar, bahçede namaz kıldı. Ramazan’ın getirdiği manevi ortamda ilk Cuma Namazı’nı kılmak isteyenler, başta Merkez Koca Camii olmak üzere camilere akın etti.
Vatandaşlar, namaza büyük ilgi gösterince camiler oldu taştı. Namazlarını kılmak isteyenler bahçelerde saf tuttu.

Cuma hutbesinde Kudüs’te yaşananlar, baskı, şiddet ve yalnızlaştırma gibi insanlık dışı uygulamalara değinildi.

Hutbede; “Kudüs, işgal edilmeye çalışılmaktadır. İnsanlığı, kadim geleneği ve uluslararası hukuku hiçe sayan pervasız bir anlayış, Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma gayreti içerisindedir. Bugün İslam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve insanlığın maruz kaldığı tüm felaket, zulüm ve mağduriyetlerden çıkaracağımız dersler vardır. Geliniz, bir an önce ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirelim. Birbirimizin saygınlığını ve haklarını koruyalım. İçinde bulunduğumuz zorluklardan, acılardan, mahrumiyetlerden kurtulabilmek için her birimiz olanca gücümüzle çalışalım. İnancımızı, değerlerimizi yaşayalım ve gelecek nesillerimize öğretelim” denildi.

Hutbenin sonunda şöyle dua edildi: “Allah’ım! Bizi yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğinde hisseden ve onlara yardım için maddi-manevi varlığını seferber eden samimi Müslümanlar eyle! Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme! Allah’ım! Kudüs’ü ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere, ıslah adı altında ifsat edenlere ve barışı baltalayanlara fırsat verme!”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam

reklam
escort