Nazilli’nin il hayali başka bahara kaldı!

Hükümetin Türkiye’deki il sayısını 83’e çıkaracağı haberinin gündeme düşmesiyle birlikte Nazillili vatandaşlarda heyecanlandı. Ancak AK Parti hükümeti öncelikli olarak Mardin’in Midyat ilçesi ile Van’ın Erciş ilçelerini gündemine aldı. Nazilli’nin il olma hayali şimdilik başka bahara kalmış gibi görünüyor.

reklam
27 Haziran 2016 0
reklam

123

Ak Parti Hükümeti,  Mardin’in Midyat, Van’ın Erciş ilçelerini il yapmak için düğmeye bastı. Bu iki ilçe de il olursa Türkiye’nin il sayısı 83’e yükselecek.  Midyat ve Erciş’in il olması halinde, Mardin ve Van’ın nüfusları 750 binin altına düşeceği için büyükşehir belediye statülerini kaybedecek.  Bu iki büyükşehir belediyesi de HDP yönetiminde.

Al Jazeera’nin haberine göre, 2012 yılında kabul edilen 6360 sayılı 13 ilin büyükşehir belediyesi yapılması ve 26 ilçe kurulması ile ilgili kanun nedeniyle, büyükşehir belediyesi olmak için nüfusun en az 750 bin olması şart.

 

ŞIRNAK İSMİ DEĞİŞEBİLİR

Hükümetin gündemindeki bir diğer konu ise bazı yerleşim yerlerinin Kürtçe ad alması ya da şehrin namına uygun ada geçilmesi. Bu yerleşim yerlerinin başında Şırnak geliyor. Hükmet, yapılacak değişiklikle Şırnak il merkezini Cizre, Hakkâri il merkezini de Yüksekova olarak değiştirmeyi hedefliyor. Şırnak’ın isminin Nuh Şehri olması da gündemde.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam