Nazilli’nin yeni trendi!

Nazilli’de 27 yıldır balık av malzemeleri satan Ersun Beker, halkın yeni trendi haline gelen turlar hakkında bilgi verdi. Yeni başlayanlar için av malzemeleriyle ilgili tüyolar veren Beker, ‘’ İnsanlar kahve köşelerinde sigara dumanı altında vakit geçirmektense balık tutmayı tercih ediyor’’ dedi.

reklam
19 Ekim 2016 0
reklam

img_8507

Yağmur AŞIK / Aydın Haber Ajansı- NAZİLLİ- Sektörün gittikçe büyüdüğünü, yeniliklerin arttığını ve eski balık tutma tekniklerinin rağbet görmediğini dile getiren Beker, ‘’ Günümüzde yeni trend balık avı turları. Özellikle Nazilli’de katılım çok yüksek. Her hafta sonu Kuşadası, Didim, Güllük taraflarına servis ayarlayıp gece Nazilli’den yola çıkıyoruz. Balık tutarken kullanacağımız yemleri Söke’den temin ediyoruz. Yengeç, mamun, sülünez gibi yemleri tercih ediyoruz. Sabah saat 6’da tekneye varıyoruz ve kahvaltımızı orada yapıyoruz’’ diye konuşan Beker, turların Nazilli’de sosyal bir aktivite haline geldiğinin altını çiziyor.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen balık avı yarışmasında Nazilli’den 40 kişilik bir katılım olduğunu ve bu yıl da düzenlemeyi düşündüklerini söyleyen Beker, ‘’Geçen yılki yarışmaya bayanlardan da katılım oldu. Gün geçtikçe daha da gelişen bir sektör ve insanlar güzel vakit geçirmek içinde balık tutmayı tercih ediyor. Hatta insanı sakinleştiren ve sabrı öğreten bir aktivite diyebiliriz’’ diye ekledi.

Nazilli’ de Menderes ve Akçay’da balık tutan insanların kahve köşelerinde sigara dumanı altında vakit geçirmek istemediğini belirten Beker, doğayla iç içe olmanın insanların stresini azalttığını ve günlük yaşama daha iyi adapte ettiğini belirtti.

‘’Tekne turlarının ardından çok yorulduğunu ve bir daha katılmayacağını söyleyenler oldu. Onların da turlara tekrar katıldığını gördüm. Bu iş böyledir tadını bir kere alan bırakamaz. Yeni başlayanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta deniz balıklarını iyi tanımaları. Çünkü içlerinde zehirli olanlar ve ısırma özelliği yüksek balıklar var. Malzeme konusunda da balığı nerede tutacaklarını öğrenip ona göre olta veriyoruz. Çok küçük kamışları önermiyoruz çünkü çekim gücü az olduğu için çekmek çok zor. Bu da ilk etapta insanların hevesini kırıyor’’ diye konuşan Beker, doğru yerde uygun malzemeyi kullanan herkesin balık tutabileceğini söylüyor.

reklam
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam