Nazilli’ye ayrımcılık uygulanıyor

Nazilli’ye yatırımcı gelmesinin önündeki en büyük engelin uygun arsa bulunamaması olduğunu söyleyen Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, sorunu aşmak istediklerini ancak kendilerine ayrımcılık uygulandığını belirtti. Arslan, Aydın Ticaret Odası’nın adının ‘Efeler Ticaret Odası’ olarak değişmesini istedi.

28 Şubat 2017 - 09:49 0
reklam

Yağmur AŞIK/Aydın Haber Ajansı/NAZİLLİ-Organize Sanayi Bölgesindeki mevcut alanın yetersiz gelmeye başladığını söyleyen Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, ilave 700 dönümlük büyüme için çalışmalara başladıklarını, ancak birçok engelle karşılaştıklarını belirterek kendilerine ayrımcılık uygulandığını kaydetti.

Nazilli’yi ikiye ayıran devlet karayolunun güney kesiminde kalan bölgenin tarım arazisi, kuzey kesimindeki kısmen dağlık alanın ise zeytin ve incir üretimi için ayrıldığını ifade eden Arslan, organize sanayi alanı için yaptıkları başvurularda Tarım İl Müdürlüğünün ipe un serdiğinden yakınarak şunları söyledi; “Yüz binlik plan 2011 yılında yapılmış, çok yeni. Kırk elli yıllık plan olarak düşünülüyor. Şu anda bir bölü yüz binlik iflas etmiş vaziyette. Yani mevcut olan araziler göz önünde bulundurularak işaretlenmemiş. Gittiğinizde içinde taşların olduğu çay kenarları dahil marjinal arazilerin hepsi tarım arazisi görünüyor. Tarım arazisi durumundaysa gittiğiniz zaman aslında İl Tarım Alanı Komisyonu var. Fakat orada bürokrasinin ipe un serme, risk almama muhabbeti var. Orada adam tarım arazisi bir şey yapamayız diyor. Zeytinlik olarak cins kadastro geçtiğinde dedesi ninesi zeytinlik olarak geçtiğinden tapuda zeytinlik vasfı varsa ona hiçbir şey yapmıyorlar. Buraların incelenmesi ve güncellenmesi lazım. Güncellenmediği zaman bizim sanayi alanında genişlememize engel.”

Nazilli’nin tarıma dayalı sanayide beklediği sıçramayı gerçekleştiremediğini kaydeden Nuri Arslan, buna organize sanayide beklenen büyümenin gerçekleşmemesinin eklendiğini kaydetti. 800 dönüm olan mevcut organize sanayi alanının resmi veriler ışığında yüzde 80’inin kullanıldığını aktaran Arslan, 700 dönümlük ilave talebin gerçekleşmesi halinde ortaya çıkacak 1500 dönümlük yatırım alanının bölgenin kalkınmasına ivme katacağını belirtti. Ancak bunun gerçekleşmesi için başta siyasal iktidar olmak üzere bürokrasinin etkin şekilde işletilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, ayrımcılığa uğradıklarını ifade etti. Nazilli ekonomisinin gelişimi için sorunun kaynağına inilmesinin gerekliliğine vurgu yapan Arslan, yatırım ve istihdamın önündeki engellerin kaldırılması çağrısında bulundu.

AYDIN DEĞİL EFELER TİCARET ODASI

Aydın Ticaret Odası’nın adının ‘Efeler Ticaret Odası’ olarak değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Nuri Arslan, yetki karmaşasının bir an önce ortadan kaldırılmasına işaret etti. Aydın Ticaret Odasının merkez Efeler İlçesi dışında hiçbir odayı temsil etmediğini kaydeden Arslan, Nazilli’ye yapılacak yatırımlarda negatif ayrımcılığa tabi tutulduklarını, önceliğin Aydın merkezli firmalara tanındığını ileri sürdü. Çıldır Havaalanında bulunan 200 yıllık zeytin ağaçlarına rağmen bu bölgenin sanayiye açıldığını belirten Arslan, söz konusu Nazilli Ticaret Odası olduğunda engellerle karşılaştıklarını kaydederek açıklamasını şu sözlerle tamamladı;

“Biz Aydın Ticaret Odası ibaresini kabul edemeyiz. Sorumluluk sahaları Köşk’te bitiyor bu tarafta. İleride Germencik bu yanda Çine, onun dışında Nazilli’nin dışında ne var bizim bu yanda? Karacasu Bozdoğan Sultanhisar Yenipazar Buharkent, Kuyucak bunlar Nazilli’nin. İlerde Söke var Kuşadası Didim. Onların odaları var hepsi kendi içinde. Onların üyeleri de Aydın’a bağlı değil. Hele Kuşadası ile Didim tamamen farklı. Onlar tamamen turizm odaklı. Aydındaki, daha doğrusu Efelerdeki üyelerin onlarla ortak benzerliği olamaz. Bizimle kısmi benzerliği var. Mesela ildeki en büyük sorunlardan biri hiçbir kurulda ilçeler yok. Biz bunu defalarca söylüyoruz bu bir eksiklik. Sorunları kime anlatacağız? Deniyor ki Aydın’da toplantı yapıldı, sivil toplum kuruluşlarıyla odalarla sorunlar görüşüldü. Hangi oda geldi. Adı Aydın Ticaret Odası olduğu için Aydın’ı bir bütün gibi görüyorlar hala. Aydın Borsası bir bütün olamaz. Aydın’da var Söke’de var. Bunlar aynı ama üyeleri farklı. Yani ortada yetki ve bilgi anlamında bir karmaşa var.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam

reklam