NTO, mermercilere imar barışını anlattı

NTO ev sahipliğinde mermer sektöründe faaliyet gösteren firmalara imar barışı anlatılarak sorunlar yerinde tespit edildi

06 Eylül 2018 - 17:43 0
reklam

Nazilli Ticaret Odası (NTO) ev sahipliğinde mermercilerin sorunlarının ele alındığı sektör toplantısında ayrıca üyelere imar barışı anlatıldı.
NTO Başkanı Nuri Arslan’nın başkanlığını yaptığı toplantıya Bozdoğan’ın Örentaht, Örtülü, Örmepınar, Başalan Mahallerinde faaliyet gösteren işletme sahipleri katıldı.
ARSLAN İMAR BARIŞINI ANLATTI

NTO Başkanı Arslan tarafından“İmar Barışı” uygulamalarının anlatıldığı toplantıda bölgenin en önemli iki sorunu olan Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile Mermer Atıkları Dönüşüm ve İşleme Tesisinin acilen hayata geçirilmesi gerektiği hakkında fikir birliğine varıldı.

SORUNLAR TOBB’A SUNULACAK
Göreve geldikleri ilk günden bu güne hazırladıkları tüm sorun ve çözüm önerileri dosyalarını TOBB ve ilgili kurumlara sunduklarını ifade eden Başkan Arslan, “Görevimiz ve yetkimiz dahilinde üyelerimizin sesi olmaya devam edeceğiz. Makro düzeyde tespit ettiğimiz konular ve bölgenin gelişmesi için mutlaka yapılması gereken çalışmaları ilgili mercilere iletmeye devam edeceğiz.” dedi.
SEKTÖR SORUNLARI SIRALANDI
Bölgedeki firmaların ihracat potansiyeli olduğu ve önündeki engellerin kaldırılması halinde ekonomiye daha büyük katkı vereceklerinin dile getirildiği toplantıda diğer öne çıkan başlıklar şu şekilde yer aldı:
“KGF Kredilerinin yerinde kullanılmadığı, Mermer Atık Sahalarının bulunmadığı ve bu bağlamda mermer atık tesisi kurulmasının zorunlu olduğu, Mermer sektörünün kendi içinde birlik sağlayamadığı ve bu yüzden birlikte hareket edilemediği, Mermer mevzuatında sıkıntılar olduğu, elektrik hizmeti alınmasında zorluklar yaşandığı, bunun yanında kullanılmayan ocaklar için elektrik bedeli ödenmesine devam edildiği, İndirimli elektrik uygulamasının Aydem tarafından tek taraflı olarak fesih edildiği, 1/25000 imar planı çalışmasında mermer işletmelerinin ve bu bölgenin mutlaka işaretlenmesi gerektiği, işletmelerin yol sorunlarının devam ettiği.” (İHA)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

reklam

reklam
NAMAZ SAATLERİ
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-